Carolina Hurricanes voitti Stanley Cupin kukistamalla finaaleissa Vegas Golden Knightsin. Samalla päättyi John Tortorellan lyhyt pesti Vegasin päävalmentajana.

Tortorella pestattiin Vegasin peräsimeen runkosarjan lopulla. Hän johdatti joukkueen lopulta kahden voiton päähän Stanley Cupista.

Kun Carolina voitti finaalisarjan viidennen ottelun Raleighissa, oli Tortorella luottavainen sen suhteen, että Vegas tasoittaa sarjan. Hän kertoi pelin jälkeen, että joukkue tulee vielä takaisin Raleighiin ja että hän aikoo jättää vaatteensa hotellille.

Koska Carolina voitti kuudennen ottelun, ei seiskapeliä koskaan pelata. Mestaruuden ratkettua Carolina tarttui Tortorellan aiempaan kommenttiin ja kuittasi tälle viileästi sosiaalisessa mediassa.

– Lähetämme ne (vaatteet) sinulle. Saattaa kestää muutaman päivän. Olemme vähän kiireisiä, seura kirjoitti X:ssä.

Carolina Hurricanes

@Canes
We'll send them to you. Might take a few days, though. A little busy.

Ryan Henkel

@RyanHenkel_
John Tortorella: "I'm going to leave my clothes here. At the hotel. We'll be back."

LUE MYÖS: