NHL paljasti perjantaina ehdokkaat kuluvan kauden Hart-palkinnon voittajaksi. Palkinto annetaan pelaajalle, joka on ollut arvokkain omalle joukkueelleen. Voittajan valitsee NHL-toimittajien yhdistys.

Finalistikolmikon kaudella 2025-26 muodostavat Nikita Kutsherov (Tampa Bay Lightning), Nathan MacKinnon (Colorado Avalanche) sekä Connor McDavid (Edmonton Oilers).

Suurin puheenaihe on kuitenkin se, kuka jäi ulos kolmikosta. Teinisensaatio Macklin Celebrini ei mahtunut lainkaan finalistikolmikkoon, vaikka nuorukainen kantoi San Jose Sharksia lähes yksin ja johdatti ennakkoon sarjan heikoimpiin arvioidun joukkueen lähelle pudotuspelipaikkaa.

Kutsherov pelasi jälleen hurjan kauden. 32-vuotias venäläinen iski 76 otteluun tehot 44+86=130 ja oli Lightningin paras maalintekijä, syöttäjä sekä pistemies. Hart-palkinnon hän on voittanut aiemmin kertaalleen, kaudella 2018–19.

MacKinnon nappasi toissa kaudella Hart-pystin nimiinsä ja on nyt finalistina jo viidettä kertaa. Avalanche-tähti voitti NHL:n maalipörssin takomalla 80 otteluun tehot 53+74=127.

McDavid puolestaan voitti pistepörssin jo kuudennen kerran urallaan. Oilersin supertähti kasasi 82 ottelussa hurjat pisteet 48+90=138 ja on Hart-finalisti seitsemättä kertaa. Palkinnon hän on pokannut nimiinsä aiemmin kolmesti.

LUE MYÖS: