Kanada shokkitappion partaalla – MM-kisojen pikkumaa piinasi supertähtiä hurjassa trillerissä!
Norja oli torstaina vain minuuttien päässä jääkiekon MM-kisojen tähän asti suurimmasta jymy-yllätyksestä, mutta turnauksen ennakkosuosikki Kanada pelasti lopulta nahkansa jatkoajalla maalein 6–5.
Turnauksessa jo Slovenian ja Italian kaatanut Norja tuli otteluun hurjalla energialla ja yllätti NHL-tähtisikermän täysin avauserässä. Reilussa 11 minuutissa norjalaiset karkasivat jo 2–0-johtoon ylimielisesti aloittaneen Kanadan kustannuksella.
Kanada sai kuitenkin pelin tasoihin avauserän lopulla, kun Mark Scheifele iski kaksi maalia.
Norja ei tästä taipunut. Toisen erän alussa Noah Steen vei norjalaiset jälleen johtoon ylivoimalla. Kanada tasoitti myöhemmin erässä, kun Gabe Vilardi onnistui ylivoimalla Scheifelen tarjoilusta.
Kolmannen erän alku näytti jo kääntävän ottelun Kanadalle. Dylan Cozens iski alivoimalla Kanadan ensimmäistä kertaa johtoon vain 34 sekunnin pelin jälkeen.
Norja ei kuitenkaan hyytynyt, vaan nousi uudelleen kuskin paikalle. Liigastakin tuttu Christian Kasastul sekä vasta 18-vuotias Tinus Koblar toivat altavastaajan jälleen 5–4-johtoon.
Kanada nousi kuitenkin viime hetkellä rinnalle. Ilman maalivahtia pelannut tähtisikermä sai palkinnon, kun Ryan O’Reilly tasoitti tilanteeksi 5–5 vain 1.39 ennen varsinaisen peliajan loppua.
Jatkoajalla ratkaisu tuli nopeasti. Kolmella kolmea vastaan Kanada pyöritti Norjan puolustuksen täysin solmuun, ja Evan Bouchard tarjoili takatolpalle tyhjän maalin Scheifelelle, joka viimeisteli hattutemppunsa ja Kanadan 6–5-voiton vain 29 sekunnin jatkoajan jälkeen.
Kanada menetti samalla turnauksen ensimmäisen pisteensä, sillä aiemmista otteluista oli tuliaisina pelkkiä kolmen pisteen voittoja. Norja puolestaan on kerännyt neljästä ottelustaan jo komeat seitsemän pistettä.
- Yle: Ismo Lehkoselta murskaava arvio KooKoosta: ”85 prosentin varmuudella”
- IL: Jesse Puljujärveltä iso NHL-paljastus – sopimuksessa merkittävä pykälä
- Sveitsistä hurja tieto – suomalaiselle tähtikaksikolle historialliset sopimustarjoukset!
- Anton Levtchille karu takaisku Ruotsissa – edessä pitkä poissaolo
- Ilvekseen haluaa kaksi paluumuuttajaa – Raimo Helminen avainasemassa!
- Liiga-viikon topit ja flopit: Pääkaupunkiseudun ykköstaituri löytyy Espoosta
- Entinen pistetykki tarjolla – Liiga-seurat iskivät heti apajille!
- Alexander Ruuttu palaa Liigaan – seura selvillä!
- Olli Jokinen Jokereihin? Urheilucastissa hurjaa puhetta – ”Hän sopii takinkääntäjänä”
- Antti Pennanen: NHL-skoutit Liiga-tähden perässä?
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- HS: HIFK:sta tuttu konkari etsii töitä – haluaa takaisin Liigaan: ”Olisi hienoa päästä mukaan”
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!
- IL: Jesse Puljujärvi ulos Leijonista – paljasti syyn