Jokerit rysäytti: Haaviin tuore SHL-mestari – ”Hyvällä tavalla ilkeä”
Liigaan paluun ensi kaudella tekevä Jokerit on vahvistanut puolustustaan tuoreella SHL:n mestarilla. Seura tiedotti perjantaina solmineensa kaksivuotisen sopimuksen Max Krogdahlin kanssa.
Krogdahl, 27, voitti juuri Ruotsin mestaruuden Skellefteån paidassa. 188-senttinen oikealta laukova norjalaispuolustaja keräsi 39 ottelussa tehot 2+9=11. Pudotuspeleissä mies keräsi 15 otteluun kuusi syöttöpistettä.
Jokereiden urheilutoimenjohtaja Olli-Pekka Yrjänheikin mukaan norjalaisen kintereillä oli useita SHL-seuroja.
– Maxista saamme räväkän ja rouhean puolustavan puolustajan, jolla on myös annettavaa kiekolliseen peliin. Häntä voisi kuvailla hyvällä tavalla ilkeäksi. Max on ottanut viime kausina isoja steppejä urallaan, ja niitä on tulossa varmasti vielä lisää, Yrjänheikki ennakoi.
Itseään norjalaispuolustaja kuvailee seuraavin sanoin.
– Olen jäällä fyysinen ja tykkään pelata kovaa. Pelaan aina joukkue ensin -mentaaliteelilla: Blokkaan laukauksia ja pyrin olemaan ärsyttävä vastustajan pelaajia kohtaan. Sanoisin kuitenkin, että olen puolustava puolustaja, Krogdahl toteaa tiedotteessa.
Norjan maajoukkueen vakiokalustoon kuuluva puolustaja pelaa parhaillaan MM-kisoissa Sveitsissä. Hän on edustanut Norjan jääkiekkomaajoukkuea kuusissa MM-kisoissa ja kahdissa olympialaisissa.
NÄIN KATSOT KAIKKI MM-KISOJEN OTTELUT ILMAISEKSI!LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jokerit rysäytti: Haaviin tuore SHL-mestari – ”Hyvällä tavalla ilkeä”
- KooKoo-taituri jatkaa uraansa Liigan hopeajoukkueessa
- MTV: Leijonille on tulossa uusi maalibiisi
- Carolina jäi Montrealin jyrän alle – päävalmentajalta haukut tähdelleen: ”En ole nähnyt ikinä”
- Leijoniin uusi pelaaja – tämä mies korvaa Eemil Erholtzin
- Mikael Granlundilta vaatimatonta puhetta hurjista tehoistaan: ”Ei aina niin hyvin kulje”
- Jussi Jokinen Viaplaylla: Mikael Granlund ei innostunut kapteeniston yllätyksestä MM-kisoissa: ”Joukkueelle hauska juttu”
- ”Bambi” Lehtonen Viaplaylla: suurseuran GM sekoitti täyskaimat keskenään: ”Olisiko pitänyt viedä pila loppuun asti”
- Latvian valmennus: Leijonat on suurin mestarisuosikki!
- Jesse Puljujärvi joutui sikailun uhriksi MM-kisoissa – tällaisen vamman hän sai
- IS: Jesse Puljujärvi syrjään – tässä Mikael Granlundin ketjutoverit MM-kisoissa
- Suuri suru – maajoukkuepelaaja kuollut 27-vuotiaana
- Antti Pennanen vahvisti: tässä Leijonien kentälliset ja maalivahtivalinta USA-otteluun!
- Jokerien pistetykki: uusi seura!
- Lehti: Liiga-seurat jahtaavat maajoukkuehyökkääjää – Kärpät nappaamassa voiton?
- Sopimus julki – ruotsalainen pistetykki siirtyy Liigaan: ”Alkanut lunastaa todellista potentiaaliaan”
- KalPa: viisi pelaajasopimusta julki – kaappasi pakkilupauksen Tapparasta!
- Jokerit repi pistetykin sopimuksen yllättäen – fanit raivona: ”Päin v*ttua hoidettu”
- Pohjois-Amerikasta löytyi uusi ase – 193-senttinen maalipyssy siirtyy Liigaan!
- UC: Tästä syystä Teuvo Teräväisen MM-turnaus päättyi – päätöstä ei tehnyt Leijonat