TPS jatkaa valmistautumistaan tulevaan Liiga-kauteen. Seura tiedotti keskiviikkona kaksivuotisesta sopimuksesta oman kasvattinsa Hannu Kurun, 32, kanssa.

Keskushyökkääjä palaa Liigaan viiden ulkomailla vietetyn vuoden jälkeen. Viime kaudella Kuru edusti GKS Tychyä Puolassa. Jälki oli kovaa: mestaruus ja pistepörssin voitto 38 ottelun tehoilla 18+34=52.

– Lähdin ulkomaille hakemaan kiekollisempaa roolia, ja se oli iso muutos. Viime vuodet ovat tuoneet paljon itseluottamusta, ja toivottavasti pystyn tuomaan sitä myös tänne. On todella iso asia päästä vetämään mustavalkoinen paita taas päälle – olen siitä ylpeä, Kuru kertoo TPS:n tiedotteessa.

TPS:n urheilujohtaja Mika Suoraniemi näkee paluumuuttajan ottaneen urallaan selviä harppauksia ulkomailla olonsa aikana.

– Hän on kehittynyt ja monipuolistunut pelaajana ulkomailla viettämiensä vuosien aikana, ja hänen hyökkäyspelaamisensa on kehittynyt selvästi. Saamme kokeneen ja luotettavan hyökkääjän, joka pystyy auttamaan joukkuetta monella eri tavalla. Hän on myös erinomainen joukkuepelaaja ja tuo omat vahvuutensa ryhmään, Suoraniemi toteaa.

Liigassa Kuru on pelannut 170 runkosarjaottelua tehoin 15+23=38. Edellinen kausi Suomessa päättyi hopeaan TPS:n paidassa keväällä 2021.

TPS tiedotti vielä myöhemmin keskiviikkona Leijonista tutun hyökkääjä Joona Ikosen hankinnasta. Lue aiheesta lisää täältä.

LUE MYÖS: