TPS kertoi tiistaina, että Sofia Virta ei jatka enää HC TPS Turku Oy:n hallituksessa.

Virta nousi otsikoihin maanantaina, kun hän jakoi Facebookissa TPS:n Veli-Matti Savinaista kritisoivan kolumnin. Savinainen kieltäytyi käyttämästä pride-paitaa lauantain ottelussa.

Virta kommentoi eroaan TPS:n hallituksesta Instagram-tilillään.

– Tasa-arvo, oikeus olla vapaasti oma itsensä, kuuluu myös urheiluun. Me tiedämme, että meillä on vielä valtavasti töitä tehtävänä sen eteen, että myös urheilumaailmassa jokainen voisi olla turvassa sukupuolestaan tai seksuaalisesta suuntautumisestaan riippumatta.

– Valitettavasti tämä työ on tehty hyvin vaikeaksi. Näemme sen maailmalla, jossa vähemmistöihin kuuluvia urheilijoita ja heidän oikeuksiaan sorretaan.

– Jokaisen on voitava harrastaa, urheilla ja elää omana itsenään turvallisessa ja aidosti yhdenvertaisessa ympäristössä. Siksi lähdin myös aikanaan mukaan TPS:n hallitukseen ja olen ylpeä siitä työstä, mitä TPS:ssä on SM-liigatasolla yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon eteen jo pitkään tehty, vaikka se ei ole helppoa.

Virta kertoo viime päivien tapahtumien seurauksena jättäneensä tänään eropyynnön TPS:n hallituksesta.

– Toivon joukkueelle menestystä loppukauteen sekä seuralle rohkeutta jatkaa tärkeää yhdenvertaisuus- ja tasa-arvotyötä urheilussa myös tulevaisuudessa. Tässä ajassa se on ehkä tärkeämpää kuin koskaan.

LUE MYÖS: