Näkökulma: Doug Shedden tuli Vaasaan, katseli ympärilleen ja lähti
Doug Sheddenin, 64, keikka Vaasan Sportin päävalmentajana oli yksi erikoisimmista, mitä Liigassa ollaan tällä vuosikymmenellä nähty. Lokakuun 22. päivänä Shedden valmensi ensimmäisen ottelunsa, ja reilu kuukausi myöhemmin 10. joulukuuta kanadalaisvalmentaja lähtikin jo kävelemään.
Lokakuussa kiekkoihmiset olivat ymmällään, kun Juuso Hahl päätettiin erottaa tehtävästään Sportin päävalmentajana. Tulokset olivat olleet heikkoja, kun vaasalaiset olivat hävinneet ensimmäisistä 14 ottelustaan yhdeksän. Peli oli kuitenkin näyttänyt paremmalta kuin tulokset.
Vielä isompi yllätys oli, että Hahl päätettiin korvata Sheddenillä. Kanadalaisvalmentaja myönsi itsekin, ettei ollut seurannut Liigaa vuosiin, eikä ollut perillä Sportista tai suomalaisesta pääsarjakiekkoilusta ylipäätään. Vielä pitkään Sportiin saavuttuaankin Shedden oli vaihtoaitiossa tutustumassa, tarkkailemassa ja oppimassa. Vaasalaisten pelejä katsoessa jäi epäselväksi, mikä kokeneen valmentajan rooli ja panos joukkueen eteen ylipäätään oli. Ylivoimakuviotkin sovittiin kärkipelaajien kesken Sheddenin ollessa kuuloetäisyyden ulkopuolella.
Sheddenin rekordi Sportissa oli karu. 13 pelistä kotkapaidat voittivat vain kaksi. Hahlin alaisuudessa Sport oli sentään voittanut 14 ottelusta viisi.
Olisi mielenkiintoista tietää, millä perusteella Sport päätti palkata Sheddenin. Kokeneen ja tunnetun valmentajan värväys teki Vaasan Sportista Suomen kiinnostavimman urheiluseuran yhden päivän ajaksi, ja siihen ne hyödyt sitten jäivätkin.
Nyt Vaasan Sport on asemoitunut tukevasti sarjataulukon pohjille ja ottanut jämäkän kahden käden otteen jumbosijasta. Joukkueella on kasassa 24 pistettä, kun edellä olevalla Kärpillä on 32 pistettä. Pudotuspelipaikasta on turha tällä kaudella haaveilla.
Valmentajasekoilulla on takuulla vaikutus myös ensi kauteen ja kenties koko Sportin tulevaisuuteen. Ensi kaudella seuralla on nimittäin vaarana tippua B-sarjan puolelle. Kurssin kääntäminen harvemmin onnistuu vain yhden kesän aikana, jos joukkueessa vallitsee ennestään vahva häviämisen kulttuuri.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- TPS: huippulupaus lähtee!
- Huima startti – Pikkuleijonat käynnisti NHL-lupausten huipputurnauksen
- Tappara saa jättivahvistuksen – NHL:n ykköskierroksen varaus palaa Liigaan
- Kultaleijona Konsta Heleniuksesta tipahti hurja NHL-arvio – ”Älkää yllättykö, jos…”
- Kärpät kiinnitti tutun hyökkääjän – ”Luisteluvoimainen pelaaja”
- HIFK avasi lipunmyynnin Jokerit-peliin – hinnat pilvissä
- NHL-seura kovien päätösten edessä – avautuuko ovi Patrik Laineelle?
- Ässät kiinnitti nuorten maajoukkueesta tutun hyökkääjän: ”Mielenkiintoinen pelaaja”
- Asiantuntijat ovat puhuneet – tässä NHL:n 20 parasta laitahyökkääjää!
- Yllätyssiirto: Jokerit-vahti löysi uuden seuran!
- Nyt tuli tieto – IL: Jesse Puljujärven MM-mitalin kohtalo selvisi
- Odotus päättyi – tässä on KalPan mestarivahdin uusi seura
- Yllätyssiirto: Jokerit-vahti löysi uuden seuran!
- Patrik Laine: uskomaton tieto
- Urheilucast: Jokerien Teemu Turusen palkasta paljastui hurja tieto – Kärpät jäi kakkoseksi
- Urheilucast: HIFK nappasi NHL-vahvistuksen
- Nuoret Leijonat: huipputulos!
- Nyt varmistui – SaiPalle tuttu vahvistus Pohjois-Amerikasta
- NHL-kohupuolustaja: pikapotkut SHL:ssä
- Jussi Ahokas paljasti IS:lle: Näin paljon tienaa kaudessa – ”Raha puhuu”