NHL-supertalenttia houkutellaan takaisin KHL:ään
Montreal Canadiensin kirkkaimpana prospektina pidettävä Ivan Demidov debytoi NHL:ssä runkosarjan lopulla.
19-vuotias, kesän 2024 varaustilaisuudessa viidentenä varattu Demidov pelasi Canadiensin riveissä kaksi runkosarjaottelua sekä viisi pudotuspeliä.
Nyt lupauksen suurimman osan viime kaudesta edustaman Pietarin SKA:n leiristä kuuluu kummia. Joukkueen uudeksi päävalmentajaksi palkattu NHL-legenda Igor Larionov toivoo Demidovin pelaavan vielä ensi kauden Venäjällä.
– Aion keskustella Canadiensin seurajohdon kanssa. Tunnen joitakin ihmisiä sieltä hyvin. Ymmärrän, että Demidov on todellinen helmi Canadiensille, mutta toisinaan sinun on otettava askel taaksepäin mennäksesi kolme askelta eteenpäin. Haluaisin todella työskennellä tämän pojan kanssa, Larionov kertoo RG:n haastattelussa.
– En tiedä tuleeko se toteutumaan, mutta aion tiedustella mahdollisuutta lainata hänet vielä vuodeksi tänne, Larionov lataa.
RG:n lähteiden mukaan paluu Venäjälle ei ole ainakaan tällä hetkellä Demidovin leirin suunnitelmissa. Larionov vannoo heti perään, ettei tämän suunnitelmissa ole hiekoittaa supertalentin NHL-uraa.
– En asuttuisi koskaan pelaajan tielle hänen matkallaan NHL:ään. Se on paras sarja maailmassa, itsekin aikoinaan Venäjältä NHL:ään kiertoreittejä pitkin loikannut ja komean uran NHL:ssä tehnyt Larionov vannoo.
Demidov merkkautti seitsemässä Canadiensin paidassa loppukaudesta pelaamassaan ottelussa tehot 1+3. Sitä ennen nuorukainen nakutteli SKA:n paidassa 65 runkosarjapelissä 19 maalia ja 49 pistettä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Näillä ketjuilla Leijonat harjoitteli Milanossa!
- Kapteenisto julki – tämä mies johtaa Leijonia olympialaisissa!
- Leijonien olympiatähti ei kelpaa kellekään NHL:ssä – karu paljastus kulisseista
- Yllätyskäänne: Max Westergård vaihtaa seuraa!
- AL: Pistetykki Dylan Fabre loikkaa kilpailijan leiriin Liigassa!
- Leijonien joukkueenjohtaja Mika Kortelainen häkeltyi 4 Nations -turnauksesta: ”Se oli järjetöntä”
- Konsta Helenius palasi farmiin ryminällä – kovat tehot!
- Mikko Lehtonen, riittääkö taso jos vastaan tulee McDavidia ja MacKinnonia?
- Suomi kaukana kärjestä! Tässä ovat olympialaisten TOP 5 -maalivahtiosastot
- Kärppien päävalmentaja latasi suorat sanat tappion jälkeen: ”Ihan lapsellista”
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?