Carolina Hurricanes on ollut pitkään yksi NHL:n kestomenestyjistä. Tästä huolimatta seuraa ei kuitenkaan ole nähty itäisen konferenssin finaalia pidemmällä.

Kauden päätöshaastattelussaan Carolinan ykköstähti Sebastian Aho arvioi, että seuran johdolla on parannettavaa ensi kaudelle.

– Viime kesä oli pettymys, jos ollaan ihan rehellisiä, Aho latasi.

Ahon näkemys ei ole tuulesta temmattu. Viime kauden päätteeksi Carolinasta lähtivät hyökkääjät Jake Guentzel, Teuvo Teräväinen ja Stefan Noesen sekä puolustajat Brady Skjei ja Brett Pesce. Tilalle seura hankki hyökkääjät Jack Roslovicin ja Eric Robinsonin sekä puolustajat Shayne Gostisbeheren ja Sean Walkerin. Lähtijät olivat selvästi kovemman profiilin pelimiehiä kuin tulijat.

– Menetimme muutaman jätkän, jotka olisin halunnut pitää joukkueessa. Siirtorajalla yritimme vahvistaa ryhmää, mitä arvostan, mutta tällä kertaa harjoituskaudella on tärkeä tehdä oikeita valintoja, ettei tarvitse taas toivoa ihmettä seuraavan siirtorajan lopussa. Kokoonpanoon voisi esimerkiksi lisätä vähän syvyyttä, Aho arvioi.

Aho pelasi Carolinassa jälleen vahvan kauden. 79 runkosarjaottelussa hän nakutti 74 tehopistettä, kun taas pudotuspeleissä hän keräsi 15 otteluun 15 tehopistettä.