MM-pronssi ei Tre Kronorin NHL-tähtiä innostanut – supertähti laukoi suorat sanat
TUKHOLMA. MM-kisojen isäntajoukkue Ruotsi sai kaivettua ammattiylpeytensä sunnuntain pronssiotteluun Tanskaa vastaan.
Tre Kronorin NHL-sikermä näytti kisojen sensaatiojoukkue Tanskalle kaapin paikan ja vei pronssimitalit 6-2-voitollaan.
Itse saavutus ei MM-kultaa jahdanneita ruotsalaispelaajia juuri lämmittänyt.
– Tämä ei ollut hauska peli pelata, koska olisimme tietenkin halunneet pelata kultamitalista. Aina kun lähdemme turnaukseen, lähdemme siihen kultamitalit mielessämme. Nämä turnaukset ovat usein yhdestä pelistä kiinni. Meidän on vain päästävä yli tästä, Detroit Red Wingsin supertähti Lucas Raymond ynnäsi joukkueen tuntemukset voittoisan Tanska-pelin jälkeen.
Myös NHL:ssä Raymondin seurakaverina pelaava konkaripuolustaja Erik Gustafsson oli samoilla linjoilla.
– Oli kiva antaa faneille edes jotakin. Mielestäni Tanska pelasi ihan hyvin. Meillä oli paljon laukauksia ja peli pyöri heidän päädyssään, mutta heillä on nopeita pelaajia, joiden kanssa täytyi olla tarkkana, Gustafsson antoi tunnustusta sensaatiomaisesti neljän parhaan joukkoon edenneille juuteille.
Montreal Canadiensissa tulokaskautensa NHL:ssä pelannut Emil Heineman vaikutti kokeneempaa kalustoa huomattavasti tyytyväisemmältä ensimmäisen aikuisten MM-turnauksensa päätyttyä mitali kaulassa.
– Se, ettet voita kultaa kotikisoissa, on totta kai syvältä, mutta olen iloinen siitä, että saimme täältä edes jotain kotiin vietäväksi. Koko turnaus on ollut uskomaton matka.
– Välillä täytyi nipistää itseään tajutakseen, missä olet. Hullut reilut pari viikkoa, tämä on jotain minkä tulen muistamaan aina. Pelata ensimmäinen miesten MM-turnaus kavereiden ja perheen edessä ja saada kuulla kansallislaulu. Se on ollut mahtava tunne, Heineman kiitteli.
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lähde: Floridan Stanley Cup -mestari lähdössä NHL:stä – palaamassa tuttuun osoitteeseen
- Ruotsalaisseura pestasi raiskauskohussa olleen ex-NHL-pelaajan – fanit tyrmistyivät: ”Sairasta”
- Ilves: kolme nuorta lupausta lähtee – tässä uudet osoitteet
- Macklin Celebrini rustasi jättisopimuksen – nousee NHL:n palkkakuninkaaksi!
- NHL-seura sopimukseen suomalaislupauksen kanssa!
- HIFK:n ex-tähtihyökkääjä löysi uuden seuran
- Patrik Laine: uskomaton tieto
- Nyt varmistui – SaiPalle tuttu vahvistus Pohjois-Amerikasta
- HIFK jää taakse – Kasper Lundellin uusi joukkue on nyt selvillä
- Urheilucast: HIFK nappasi NHL-vahvistuksen
- Nyt tuli tieto – IL: Jesse Puljujärven MM-mitalin kohtalo selvisi
- Florida Panthers: sopimus uuden maalivahdin kanssa
- Expressen: Supervahvistus Liigaan – Teemu Turunen palaamassa Suomeen!
- Urheilucast: HIFK nappasi NHL-vahvistuksen
- Urheilucast: Teemu Turusen eteen lyötiin ”täysin hävytön” tarjous – nämä Liiga-seurat kintereillä!
- Floridassa tapahtuu: Patrik Laine pelaa!
- Patrik Laine: uskomaton tieto
- Tätäkö Patrik Laineen arvo nyt on? Karu tieto paljastui
- Miljoonatappiot järkyttävät – IL: Liigan jättiseuroja odottaa karu tilinpäätös
- Jokerit vihjaa jättijulkistuksella – fanit uskovat arvoituksen jo ratkenneen