MTV Urheilu: Karri Kiveltä varoituksen sana HIFK:n ykkösvitjasta: ”Valmennuksen täytyy seurata”
HIFK on parhaillaan Liigan kärkijoukkue kerättyään 14 ottelustaan 32 pistettä. Ennen kaikkea HIFK:ssa ovat loistaneet ykkösketjun hyökkääjät Jori Lehterä, Iiro Pakarinen sekä Kristian Vesalainen, jotka ovat olleet kovassa vireessä.
Lehterä on Liigan pistepörssin kärkinimi iskettyään tehopisteet 4+21=25. Pakarinen on maalipörssin kakkonen, kun kasassa ovat pisteet 12+1=13. Vesalainen on maalipörssin jaettu kolmonen ja pistepörssin kutonen tehoilla 8+8=16.
– Paljon puhutaan heidän ketjustaan, ja totta kai he ovat olleet tuloksellisia, ja Luke Martin peräpäässä sama juttu, MTV Urheilun asiantuntija Karri Kivi kehuu, mutta näkee HIFK:n myös onnistuneen joukkueena.
– Kyllä se joukkue pelaa niin yhtenäisesti, eli jokainen on todellakin vienyt IFK:n sarjakärkeen, jossa he pelillisesti ansaitsevat olla. He ovat pelanneet kaikista ehyimmin.
HIFK:n kärkimiehet ovat saaneet alkukaudella paljon peliaikaa. Pakarinen kellottaa jääaikaa keskimäärin yli 20 minuuttia per ottelu, Lehterä päälle 19 minuuttia ja Vesalainen yli 18 minuuttia. Kivi on vahvasti sitä mieltä, että kolmikon kuormaa on jossain vaiheessa tasattava.
– Semmoinen asia, mitä valmennuksen täytyy jossain vaiheessa seurata on, että he ovat pelanneet aika paljon. Ei missään nimessä vielä liian paljon, mutta varmaan jossain vaiheessa tulee pientä tasausta, koska kuorma ei voi tulla lokakuussa liian suureksi.
Kivi näkee myös, että HIFK:n täytyy huomioida sama asia maalivahtien peluutuksessa. Niko Hovinen palasi joukkueeseen pari viikkoa sitten eläkepäiviltään ja Roope Taponen on palannut sairastuvalta pelikuntoon.
– Oli pientä väsyä havaittavissa (Hovisella) viime pelissä. Sama juttu siellä maalivahtipuolella. Pitää olla tarkkana, että miten se peluutus menee, koska keväällä vasta pelit ratkaistaan.
LUE MYÖS
- Urheilucast: Raimo Helmisen Ilves-kytköksistä uusi väite – mitä tekee Harri Aho?
- TPS nostaa superlupauksensa Liigaan – debytoi kultaleijonan rinnalla
- Urheilucast: Tapparan päävalmentajalta nolo hätätempaus – ”Suorastaan katastrofaalinen”
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Kultaleijona sai kovaa kritiikkiä Ruotsissa – vastasi hurjalla tavalla
- IS: Raimo Helmisen Ilves-paluusta jymytieto – ”Sanotko Ilvekselle ei?”
- Lukolta karuja loukkaantumisuutisia – kaksi pelaajaa pitkään sivussa
- Yle: Ismo Lehkoselta murskaava arvio KooKoosta: ”85 prosentin varmuudella”
- IL: Jesse Puljujärveltä iso NHL-paljastus – sopimuksessa merkittävä pykälä
- Sveitsistä hurja tieto – suomalaiselle tähtikaksikolle historialliset sopimustarjoukset!
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- IL: Jesse Puljujärvi ulos Leijonista – paljasti syyn