Erik Haula iloitsee NHL-seuransa kesähankinnoista – yksi tähtivahvistus ylitse muiden: ”Se oli iso asia”

New Jersey Devilsissä kolmannen kautensa aloittava Erik Haula, 33, on tyytyväinen seuran toimistolla tehtyihin kesähankintoihin.
Viime kaudella pahasti flopannut Devils kärsi tuolloin heikosta maalivahtipelistään. Nyt tuolle osastolle on saatu kosolti vahvistusta kahden konkarimaalivahdin muodossa. Varsinkin tähtimaalivahti Jacob Markströmin hankinta ilahduttaa suomalaiskonkaria.
– Markströmin hankinta oli iso asia. Tarvitsimme sille pelipaikalle jonkun, joka voi toimia joukkueen kulmakivenä illasta toiseen. Hän on todistanut olevansa rautainen ammattilainen, ja nyt meillä on myös Jake Allen täydentämässä maalivahtiosastoa. Maalivahtitilanteemme on siis hyvässä jamassa, Haula iloitsi NHL:n kotisivuilla.
Devilsin seurajohto hankki kesän aikana jykevyyttä myös pakistoon Brett Pescen ja Brenden Dillonin muodossa. Hyökkäyksen uusista hankinnoista nimekkäin on konkarihyökkääjä Tomas Tatar.
– GM Tom Fitzgerald teki erinomaista työtä vahvistamalla juuri niitä pelin osa-alueita, joille tarvitsemme kohennusta. Pelin kehittäminen lähtee liikkeelle näistä asioista, Haula muistuttaa.
Devilsin odotetaan nousevan tuoreiden maalivahti- ja pakkihankintojensa myötä takaisin haastajaksi taisteltaessa paikoista NHL:n itäisen konferenssin pudotuspeleissä.
LUE MYÖS:
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Edmonton-valmennukselta kova ratkaisu – Kasperi Kapaselle kävi kova kohtalo
- Muuttoliike länsinaapurista jatkuu! AL: Tapparalle uusi ruotsalaisvahvistus
- NHL-toimittaja: Floridalta kova vaatimus tähtipuolustaja Aaron Ekbladille
- Lähde: Carolina tarjoamassa jättisopimusta Mitch Marnerille
- Lähde: Tässä Liigan pistelingon uusi joukkue
- Jesse Puljujärvi ja Kaapo Kähkönen juhlivat jo – lopulta voitto karkasi käsistä
- NHL:n entinen kärkivaraus kaupattiin – takana tykkikausi Euroopassa
- Florida tekemässä jättimäisen jatkosopimuksen maalipyssy Sam Bennettin kanssa?
- Maisema vaihtuu pian? Rangersilta tyly ilmoitus tähtipuolustajalle
- Veteraanit iskussa: NHL-maalintekijöiden keski-ikä kasvanut kevään edetessä
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Paljastus kulisseista: NHL-seura valmistelee hurjaa siirtojytkyä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- KooKoo menettää tähtipuolustajansa – tässä uusi seura
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?