Erik Haula iloitsee NHL-seuransa kesähankinnoista – yksi tähtivahvistus ylitse muiden: ”Se oli iso asia”
New Jersey Devilsissä kolmannen kautensa aloittava Erik Haula, 33, on tyytyväinen seuran toimistolla tehtyihin kesähankintoihin.
Viime kaudella pahasti flopannut Devils kärsi tuolloin heikosta maalivahtipelistään. Nyt tuolle osastolle on saatu kosolti vahvistusta kahden konkarimaalivahdin muodossa. Varsinkin tähtimaalivahti Jacob Markströmin hankinta ilahduttaa suomalaiskonkaria.
– Markströmin hankinta oli iso asia. Tarvitsimme sille pelipaikalle jonkun, joka voi toimia joukkueen kulmakivenä illasta toiseen. Hän on todistanut olevansa rautainen ammattilainen, ja nyt meillä on myös Jake Allen täydentämässä maalivahtiosastoa. Maalivahtitilanteemme on siis hyvässä jamassa, Haula iloitsi NHL:n kotisivuilla.
Devilsin seurajohto hankki kesän aikana jykevyyttä myös pakistoon Brett Pescen ja Brenden Dillonin muodossa. Hyökkäyksen uusista hankinnoista nimekkäin on konkarihyökkääjä Tomas Tatar.
– GM Tom Fitzgerald teki erinomaista työtä vahvistamalla juuri niitä pelin osa-alueita, joille tarvitsemme kohennusta. Pelin kehittäminen lähtee liikkeelle näistä asioista, Haula muistuttaa.
Devilsin odotetaan nousevan tuoreiden maalivahti- ja pakkihankintojensa myötä takaisin haastajaksi taisteltaessa paikoista NHL:n itäisen konferenssin pudotuspeleissä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Uutispommi: Jarmo Kekäläisestä NHL-seuran uusi GM!
- Ruotsin NHL-tähti rikkoi sääntöjä – hyllytys!
- ESPN: NHL-seura hieroo jymykauppaa – kahden tähtipelaajan nimet nostettu pöydälle
- Kiekko-Espoolle paha menetys – ulkomaalaisvahvistus pitkään sivussa
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Liigaan tähyävä seura: huippuvahvistus!
- U20 SM-sarjan pistepörssiä dominoiva huippulupaus: Liiga-sopimus
- Doug Shedden sai uuden valmennuspestin!
- AL: Juha Metsolan ensi kauden osoite selvillä!
- Jukka Jalonen MTV:lle: Täällä haluaisi valmentaa seuraavaksi
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa
- Anton Levtchi on ollut viikon ajan poissa SHL-seuran toiminnasta – nyt selvisi syy
- IL: TPS:n Leijonat-hyökkääjä loikkaa Kärppiin!
- Urheilucast: Viljami Nieminen kiinnostaa Liigassa – nämä seurat kintereillä
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- IL: Olli Jokiselle tuttu huippupelaaja siirtyy HIFK:hon!