HIFK tekee hurjia muutoksia johtoportaaseen – Mikael Granlund ja Jarmo Kekäläinen mukana!
HIFK julkisti torstaina merkittäviä muutoksia seuran johtoportaaseen. Seuralle tulee uusi toimitusjohtaja, uusi urheilujohtaja, uusi nuorten kehitysjohtaja sekä seuran urheilustrategian laatimisessa ja toimeenpanossa auttava asiantuntijaryhmä.
HIFK:n uudeksi toimitusjohtajaksi on valittu Alexander Sneen, urheilujohtajaksi Janne Pesonen ja nuorten kehitysjohtajaksi Kari Kalto.
– Koska kyse on pidemmän aikajakson epätyydyttävästä trendistä, koimme, että seurassa oli tarvetta normaalia isommalle muutokselle. Tämän mittaluokan muutosta ei voi tehdä kovin usein. Siksi emme halunneet hätiköidä, vaan teimme perinpohjaisen analyysin ja kuulimme laaja-alaisesti monia eri sidosryhmiä. Pohdimme missä olemme ja miksi ja vasta sen jälkeen hahmotimme, mihin haluamme päästä, HIFK:n hallituksen puheenjohtaja Jaakko Eskola perustelee muutoksia.
Tämän lisäksi HIFK on perustanut asiantuntijaryhmän, jonka tarkoituksena on kehittää urheilustrategiansa kilpailukykyä. Ryhmässä ovat mukana entinen NHL-GM Jarmo Kekäläinen, Leijonien kapteeni ja NHL-hyökkääjä Mikael Granlund sekä koripallovalmentaja Henrik Dettmann. Ryhmän puheenjohtajana toimii Mika Kortelainen.
– Tämä joukko muodostaa vahvan perustan, jonka päälle alamme rakentaa tulevaisuuttamme. Kaikissa tehdyissä nimityksissä painotimme kahta asiaa: tuoreutta ja pitkän tähtäyksen visiota. Haimme tasapainoa kokemuksen ja ennakkoluulottomuuden välillä. Menestymisen pakon sijaan haluamme luoda jotain kestävää, Eskola kommentoi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kiekko-Espoolle paha menetys – ulkomaalaisvahvistus pitkään sivussa
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Liigaan tähyävä seura: huippuvahvistus!
- U20 SM-sarjan pistepörssiä dominoiva huippulupaus: Liiga-sopimus
- Doug Shedden sai uuden valmennuspestin!
- AL: Juha Metsolan ensi kauden osoite selvillä!
- Jukka Jalonen MTV:lle: Täällä haluaisi valmentaa seuraavaksi
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä
- SK: Lukon NHL:ään varattu hyökkääjälupaus loikkaa HIFK:hon!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa
- Anton Levtchi on ollut viikon ajan poissa SHL-seuran toiminnasta – nyt selvisi syy
- IL: TPS:n Leijonat-hyökkääjä loikkaa Kärppiin!
- Urheilucast: Viljami Nieminen kiinnostaa Liigassa – nämä seurat kintereillä
- IL: Olli Jokiselle tuttu huippupelaaja siirtyy HIFK:hon!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!