Juhamatti Aaltosen paluu Liigaan sai varmistuksen torstaina, kun Pelicans tiedotti taiturin paluusta pussinokkien riveihin.

Aaltonen, 38, solmi Pelicansin kanssa tämän ja ensi kauden kattavan pelaajasopimuksen. Aaltonen on edustanut Pelicansia aiemmin kausilla 2009–10, 2018–19 ja 2019–20.

– Aaltonen tuo joukkueemme hyökkäykseen kokemusta, kiekollista osaamista ja variaatioita peliimme. Juhis tunnetaan etenkin hyvänä pelintekijänä ja hänen osaamisensa tuo varmasti mahdollisuuksia myös meidän ylivoimapelaamiseemme. Pelaajan sitoutumisesta seuraamme ja projektiimme kertoo myös se, että päädyimme pelaajan kanssa myös ensi kautta koskevaan pelaajasopimukseen, Pelicansin urheilutoimenjohtaja Janne Laukkanen kertoo seuran tiedotteessa.

Aaltonen saapui Lahteen alkuviikon aikana ja hyppäsi mukaan joukkueen harjoituksiin. Pelicans nähdään seuraavan kerran tositoimissa perjantaina Sportia vastaan. Lauantaina joukkue matkustaa Turkuun TPS:n vieraaksi.

Lahden Pelicans

@PelicansFi
Juhamatti Aaltonen Lahden Pelicansin hyökkäykseen! 💥

Aaltosen kummiyrityksenä toimii OP Järvi-Häme!

📝 pelicans.fi/fi-fi/article/…

#PelicansFi #Liiga

LUE MYÖS: