Sami Niku podcastissa: Tästä syystä NHL-ura jäi piippuun – ”Isoin tekijä varmasti”
Liigan alkuvuoden ylivoimaisesti puhutuin pelaaja Sami Niku muistelee Liiga Without a Map -podcastissa syitä NHL-uransa katkeamiselle.
Toista kauttaan Liigassa viiden Pohjois-Amerikan vietetyn kauttaan jälkeen pelaava 27-vuotias kiekollisesti lahjakas taiteilijasielu pelasi AHL:n käytännössä läpi jo ensimmäisellä kaudellaan iskemällä 76 pelissä 16 maalia ja 54 pistettä. Vakituinen paikka NHL:ssä jäi kuitenkin seuraavana syksynä ottamatta.
– Ekan kauden jälkeen training camp meni erittäin, erittäin hyvin ja tuntui siltä, että pääsisin aloittamaan ylhäällä. Sitten sanottiin kuitenkin, että pitää mennä opettelemaan Pohjois-Amerikan pelityyliä AHL:ään. Se oli vähän sellainen merkki, että ehkä tässä organisaatiossa ei sitten änäriin pääse, jos ekan AHL-kauden jälkeen ei riitä, Niku muistelee.
Nikun hyökkäyspään taidot olivat jo tuolloin huippuluokkaa. Puolustussuunnan pelaaminen ei kuitenkaan riittänyt Jetsin valmennukselle NHL-roolin vakiinnuttamiseksi.
– Tottakai se isoin tekijä varmasti oli se puolustuspään pelaaminen. Siitä uskon, että kaikki jäi loppupeleissä kiinni. He ei luottaneet siihen, että pystyn pelaamaan puolustuspäässä. Vuosien varrella se on kylläkin kehittynyt ja pystyn pelaamaan tarvittaessa alivoimaa ja kovaa, Niku arvioi nyt.
Niku pelasi viiden Pohjois-Amerikan kautensa aikana lopulta 67 NHL-ottelua Jetsin ja Montreal Canadiensin riveissä. AHL:ssä pelejä kertyi vyölle huomattavasti enemmän – 150 kappaletta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liiga-seuralta järkälemäinen hankinta: Haaviin maajoukkuepuolustaja
- Sport kiinnitti ruotsalaispuolustajan – ”Monikäyttöinen pelaaja”
- Näin paljon maksaa olut olympialaisten jääkiekko-otteluissa
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Patrik Kerkola: uusi Liiga-seura!
- Vatsatauti! Suomea uhkaa jopa luovutus Kanadaa vastaan – ”Koko ajan käydään keskustelua”
- Jättipommi: Risto Dufva sai uuden valmennuspestin!
- Katastrofi! Naisleijonien joukkueessa riehuu vatsatauti
- Kisaturistit huomio! Yksi asia aiheuttaa olympialaisissa isoja ongelmia – ”Tällaista on Italiassa”
- SK: Joni Ortio hyppää kilpailijan leiriin Liigassa!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
- Liiga-provot: Nämä Liiga-seurat jäävät rannalle pudotuspeleistä
- Yle: Kärpät ryöväämässä toisen Liiga-seuran tähden!
- SK: Ässät teki kaappauksen Ilveksen leiristä!