Juuso Välimäki ei saanut hoitoa sairaalassa – vaimon toiminta pelasti mahdolliselta kuolemalta
Arizona Coyotesin puolustaja Juuso Välimäki loukkaantui vaarallisesti marraskuisessa ottelussa Dallas Starsia vastaan. Jani Hakanpään lämäri lävähti suoraan Välimäen kasvoihin. Ottelu jäi Välimäen osalta kesken ja hänet kiidätettiin ambulanssilla sairaalaan.
Daily Faceoffin mukaan ambulanssi jätti Välimäen, tämän vaimon ja Coyotesin työntekijän päivystykseen. Sairaalahenkilökunta oli kiireinen muun muassa ampumatapausten vuoksi, ja Välimäki passitettiin hotellille alustavien tutkimusten jälkeen. Suomalaispuolustajan oli määrä nukkua yön yli ja palata sairaalaan seuraavana aamuna.
Välimäki oli pahassa kunnossa, ja jäi kehotuksesta huolimatta sairaalaan. Hänen kasvonsa olivat veressä, hänellä oli reikä suussa ja runsasta sisäistä verenvuotoa. Jos Välimäki todella olisi mennyt hotelliin nukkumaan, hän olisi lääkäreiden mukaan mahdollisesti nukkuessaan tukehtunut omaan vereensä.
Välimäki sai hoitoa lopulta vasta viisi tuntia myöhemmin. Hänen vaimo Vilma otti yhteyttä pelaajajärjestö NHLPA:han, joka järjesti suomalaisell hoitoa.
Välimäen suuvamma vaati 55 tikkiä. Lisäksi hänen kasvojensa luu oli murtunut ja hän menetti kolme hammasta.
Nyt NHL ja NHLPA tutkivat yhdessä, jätettiinkö tapauksessa noudattamatta NHL:n protokollaa loukkaantuneiden pelaajien suhteen.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hurja tutkalukema: Tässä on NHL:n nopein pelaaja
- NHL-veteraanin uskomaton teräsmiesputki venyy – nousi kaikkien aikojen kakkoseksi!
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia
- Lähde: Liigasta tuttu pistetykki siirtyy uuteen seuraan!
- Oikeustieteen tohtorilta kova lausunto Liigan kohusikailusta: ”Ehdollista vankeutta pitäisi saada”
- Anze Kopitarilta huima temppu NHL:ssä – nousi kaikkien aikojen ykköseksi!
- Suomalaisvahti vapaille markkinoille? NHL-mies voi viedä työpaikan SHL:ssä
- Olli Määttä hurjassa iskussa NHL-siirron jälkeen! Taas tuli tulosta
- Saku Koivun 31 vuotta vanha Liiga-ennätys romukoppaan
- Liigan päätöskierroksella jättipanokset – nämä sijat ratkaistaan tiistaina
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- IL: Liigan nopein pelaaja loikkaa kilpailijan riveihin!
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- IL: Kulisseissa muhii jättiyllätys – Liigaan uusi seura?
- Tapparasta lähtenyt Roby Järventie: iso huhu!
- SS: Joonas Lyytinen palaa Liigaan!
- Jani Mäkelä otti kantaa Veli-Matti Savinaisen ratkaisuun: ”Yksi mies löytyi”