Juuso Välimäki ei saanut hoitoa sairaalassa – vaimon toiminta pelasti mahdolliselta kuolemalta

Arizona Coyotesin puolustaja Juuso Välimäki loukkaantui vaarallisesti marraskuisessa ottelussa Dallas Starsia vastaan. Jani Hakanpään lämäri lävähti suoraan Välimäen kasvoihin. Ottelu jäi Välimäen osalta kesken ja hänet kiidätettiin ambulanssilla sairaalaan.
Daily Faceoffin mukaan ambulanssi jätti Välimäen, tämän vaimon ja Coyotesin työntekijän päivystykseen. Sairaalahenkilökunta oli kiireinen muun muassa ampumatapausten vuoksi, ja Välimäki passitettiin hotellille alustavien tutkimusten jälkeen. Suomalaispuolustajan oli määrä nukkua yön yli ja palata sairaalaan seuraavana aamuna.
Välimäki oli pahassa kunnossa, ja jäi kehotuksesta huolimatta sairaalaan. Hänen kasvonsa olivat veressä, hänellä oli reikä suussa ja runsasta sisäistä verenvuotoa. Jos Välimäki todella olisi mennyt hotelliin nukkumaan, hän olisi lääkäreiden mukaan mahdollisesti nukkuessaan tukehtunut omaan vereensä.
Välimäki sai hoitoa lopulta vasta viisi tuntia myöhemmin. Hänen vaimo Vilma otti yhteyttä pelaajajärjestö NHLPA:han, joka järjesti suomalaisell hoitoa.
Välimäen suuvamma vaati 55 tikkiä. Lisäksi hänen kasvojensa luu oli murtunut ja hän menetti kolme hammasta.
Nyt NHL ja NHLPA tutkivat yhdessä, jätettiinkö tapauksessa noudattamatta NHL:n protokollaa loukkaantuneiden pelaajien suhteen.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- NHL:n kesän kuumimman vapaan agentin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Välit poikki – NHL-seura kauppaa megalupauksen pois!
- Niilo Halonen löysi uuden seuran
- Liigan mestaripuolustaja löysi uuden seuran!
- Leijonat-sentteri Juho Lammikko solmi yksisuuntaisen NHL-sopimuksen!
- Brad Marchand teki uskomattoman tempun – samaan yltänyt vain Mario Lemieux
- Florida voiton päässä mestaruudesta – suomalaiset piinasivat Edmontonia
- Edmonton-valmennukselta kova ratkaisu – Kasperi Kapaselle kävi kova kohtalo
- Muuttoliike länsinaapurista jatkuu! AL: Tapparalle uusi ruotsalaisvahvistus
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Jonathan Toewsista iso paljastus: tekee seuravalinnan näiden kahden joukkueen välillä