Paljastus NHL:n kulissien takaa: Tähtipuolustajan sisältänyt siirto oli jo pöydällä – pelaaja torppasi kaupan
NHL:ssä neuvotellaan luonnollisesti varsinkin kesäaikaan jatkuvasti isoja pelaajanimiä sisältävistä vaihtokaupoista, joista suurin osa jää lopulta toteutumatta.
Arvostettu sisäpiiritoimittaja Pierre LeBrun on nyt nostanut esiin Philadelphia Flyersin ja St. Louis Bluesin viime kesänä tiettävästi jo pitkälle neuvotellun treidin, jossa Bluesin tähtipuolustaja Torey Krug olisi siirtynyt uudelleenrakennuksen keskellä olevan Flyersin puolustuksen johtajaksi. 6,5 miljoonan dollarin vuosipalkkaa nauttiva taiturimainen Krug kuitenkin torppasi siirron.
Krugilla on sopimuksessaan 15 joukkuetta käsittävä siirtokieltolista, johon puolustaja myös vetosi ja torppasi siirron NHL:n kellarikerroksen joukkueeseen. Taiturimainen kiekollinen puolustaja on nyt itse avannut tapahtumien taustoja.
– Päätin pysyä täällä. Rakastan olla osa tätä joukkuetta, pelata tässä kaupungissa ja edustaa tätä logoa.
– Koko saaga sai minut ahdistuneeksi, sillä et halua olla osana treidihuhuja. Minulla on lapsia, perhe ja paljon muitakin asioita mietittävänä. Lopulta halusin jäädä tänne. Meillä on kopissamme hyvä ryhmä pelaajia ja minulla on hyvä tunne tästä kaudesta. Mielestäni voimme kääntää kurssimme ympäri nopealla aikataululla, Krug uskoo.
Krugin nykyinen sopimus umpeutuu vasta kesällä 2027. Pienikokoinen puolustaja pelasi viime kaudella ainoastaan 63 runkosarjaottelua ja iski niissä kelpo tehot 7+25=32.
LUE MYÖS:
- NHL-lupausten ottelussa heitettiin hanskat – 216-senttinen jättiläinen haastettiin tappeluun
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen
- Suomalaisesta NHL-lupauksesta kantautui ikävä tieto
- Chris Kreider: uusi joukkue NHL:stä!
- Sami Nikusta jysähti yllättävä siirtohuhu – salainen tapaaminen uuden seuran kanssa
- NHL:stä kajahti iso sopimusuutinen – tähtikapteenille rahakas jatkodiili
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Suomalaistähti tekee odotetun paluun SHL:ssä – 225 päivän piina päättyy
- Liiga-viikon topit ja flopit: ovatko Jokerit ja HIFK putoamisvaarassa?
- Kiekkoseuralta lohduton ilmoitus: ”Valitettavasti taloudellista ratkaisua ei ole löytynyt”
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Urheilucast: Jokereille riitti – nyt valmistellaan radikaalia ratkaisua
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Jesse Joensuu näki tarpeeksi – tyrmäsi Jokereiden tähtihankinnan MTV:llä: ”Ei todellakaan ole”
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Kärpät jysäytti ison uutisen: ”Ei olisi ikinä uskonut”