Vaasan Sport naarasi jälleen uuden pelurin SHL:stä – tuttu Ruotsin nuorisomaajoukkueista

Liiga-kauteen valmistautuva Vaasan Sport vahvistaa ensi kauden puolustuspäätään ruotsalaisella Theodor Johnssonilla, 20.
Isokokoiselta puolustajalta löytyy kokemusta Ruotsin pääsarjasta (53 ottelua) sekä Ruotsin nuorimaajoukkueista. Päättyneellä kaudella nuorukainen edusti SHL-seura Malmö Redhawksia 35 ottelussa, joissa syntyi tehopisteet 2+1.
– Theodor on mielenkiintoinen puolustaja, joka on jo nuoresta iästään huolimatta pelannut yli 50 peliä Ruotsin pääsarjassa. Kiinnitimme huomiota hänen hyvään puolustuspelaamiseensa ja hänen pelinhavainnointikykyynsä. Hän on junioripeleissä osoittanut myös kykynsä pelata monipuolista ja rohkeaa hyökkäyspelaamista, ja tässä hän varmasti pystyy vielä ensikaudella ottamaan Liigassa kehitysaskeleita.
– Olemme innoissamme, että hän valitsi Sportin ja uskon että pystymme auttamaan häntä urallaan eteenpäin. Theodor on ulottuva rightin puolen pelaaja, joka tuo monipuolisuudellaan vaihtoehtoja- ja positiivista kilpailua pakistoomme, Sportin urheilujohtaja Herkko Koski kommentoi seuran kotisivuilla.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Pitäisikö Kiekko-Espoon pelata ensi kaudella Liigassa? Näin kiekkofanit vastaavat
- Oho! Yli 1600 NHL-ottelun ja kolmen mestaruuden legenda siirtyy Columbuksen valmennukseen
- Uusi paljastus kohusta! LS: Tarmo Reunanen paljasti: näin hän sanoi vastustajalle
- Kovia nimiä siirtomarkkinoille! NHL-pomo paljastaa: Kaksi tähtihyökkääjää kaupan
- Tämä herättää tunteita! Tappara tekee ison kokeilun Liigan huippuottelussa
- Antti Raanta jätti rahakkaan NHL-sopimuksen pöydälle – paljastaa nyt syyn
- Iso kiinnitys! Colorado Avalanche tiputti merkittävän suomalaisuutisen
- NHL-seurapomolta rohkea arvio nuoresta tähdestään: ”Saattaa olla seurahistorian paras pelaaja”
- Lähde: Olli Palolan uusi joukkue selvisi?
- John Tortorella ärähti Rasmus Ristolaisen kunnosta kesän jäljiltä: ”Ei saanut tehtyä oikeanlaista…”
- Tapparan mestaripuolustaja löysi uuden joukkueen!
- Lähde: Olli Palolan uusi joukkue selvisi?
- Kärpät romahti jälleen – Lauri Marjamäen potkut lähellä?
- Lähteet: Colorado Avalanche tekemässä nimekkään hankinnan vapailta markkinoilta!
- Lukko teki kovan ratkaisun Tarmo Reunasen suhteen – IS: Nämä sanat syynä tähtipuolustajan ulosajoon!
- Jokerit jysäytti uuden sentterihankinnan! Pelasi seurassa viimeksi Liiga-vuosina
- Legendaarinen NHL-tappelija tekee paluun kaukaloihin 51-vuotiaana – ”Yhä huippukunnossa”
- Tämä herättää tunteita! Tappara tekee ison kokeilun Liigan huippuottelussa
- Ismo Lehkosen Liiga-arvio: Mestari-Tapparan hankittava vahvistuksia näille osa-alueille – ”Huutaa kolmea pelaajaa”
- Iso kiinnitys! Colorado Avalanche tiputti merkittävän suomalaisuutisen