IL: Jesse Puljujärven agentilta paljastus ensi kaudesta – nämä vaihtoehdot pöydällä!

Carolina Hurricanesin Jesse Puljujärven jatko NHL:ssä on kyseenalaistettu usean median toimesta miehen istuttua lähes koko pudotuspelit katsomon puolella.
Puljujärven paluuta Liigaan ja Kärppiin on pidetty yhtenä potentiaalisena vaihtoehtona. Hyökkääjän agenttin Markus Lehto kumoaa kuitenkin huhut – ainakin tältä erää.
– Ei ole kukaan miettinyt tässä kohtaa mitään Eurooppa-vaihtoehtoa. Kaikenlaisia kyselyitä on tullut muun muassa Sveitsistä ja Ruotsista. Emme ole jutelleet tositarkoituksella yhdenkään eurooppalaisen seuran kanssa, Puljujärven agenttitoimiston edustaja Markus Lehto kertoo Iltalehdelle.
– Hän on rajoitettu vapaa agentti. Jotta seura voi pitää tuossa tilanteessa olevan pelaajan oikeudet, seuran pitää tehdä tarjous (qualifying offer), joka on saman suuruinen kuin tämän kauden sopimus oli, Lehto avaa tilannetta.
Jos Hurricanes ei tee Puljujärvelle ensi kaudesta kolmen miljoonan dollarin perustarjousta, pääsee NHL:n entinen nelosvaraus mittauttamaan arvonsa vapailla markkinoilla. Mikäli ura NHL:ssä jatkuu, joutunee 25-vuotias suomalainen tyytymään ensi kaudella NHL:n minimisopimukseen.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Lähtöpassit! Yli 500 NHL-ottelun kärkivaraus ei saanut uutta NHL-sopimusta
- Liigassa hyviä otteita esittänyt ruotsalaishyökkääjä löysi uuden seuran – siirtyy alasarjaan
- Vaihtuuko NHL-seura? Suomalainen ykköskierroksen varaus viskattiin siirtolistalle
- Pelicans-puolustaja lensi jo toistamiseen suihkuun tällä kaudella – pelikielto uhkaa!
- Yli 700 NHL-ottelun konkari allekirjoitti uransa rahakkaimman sopimuksen – ura jatkuu Minnesota Wildissa
- Minnesota Wildilta huippukiinnitys NHL:ssä!
- Teemu Pulkkinen päätyi härskiin ratkaisuun – tässä uusi seura!
- Kiekkoraamattu: Suomalaisvahtia viedään huhuissa NHL:n huippuseuran ykköstorjujaksi!
- IL: Tulikuuma valmentajanimi ehdolla Ilveksen uudeksi päävalmentajaksi – tässäkö Antti Pennasen korvaaja?
- Pittsburgh tuuletti rosteriaan! Viisi pelaajaa lensi kerralla siirtolistalle
- MTV Urheilu: Liigan huippuseura kiinnostunut Petri Kontiolasta
- Ässät teki tilaa tuoreelle tähtihankinnalleen – Heivasi kaksi pelaajaa Mestikseen
- Teemu Pulkkinen päätyi härskiin ratkaisuun – tässä uusi seura!
- IS: Raimo Summaselta suorat sanat Antti Pennasen Leijonat-huhuista – ”Näillä näytöillä!”
- IL: Tulikuuma valmentajanimi ehdolla Ilveksen uudeksi päävalmentajaksi – tässäkö Antti Pennasen korvaaja?
- Auts! Suomalaiselle NHL-puolustajalle näytettiin ovea kauden alla
- Sidney Crosbylta posketon ennustus: Connor McDavid rikkoo saavuttamattomana pidetyn pisterajan NHL:ssä
- NHL-seura nimesi uuden kapteenin – lätkäisi jättimäisen rahapotin kouraan samalla!
- Oho! Vaasan Sportin kokoonpanossa mielenkiintoinen yllätys
- Huippupesti tarjolla! Lähde: Kari Jalonen ehdolla mahtiseuran päävalmentajaksi