Väite: NHL-seura aloittamassa rajun tyhjennysmyynnin – suomalaisjärkäle myös kaupan!

St. Louis Bluesissa ollaan näillä näkymin heittämässä hanskat tiskiin kauden 2022-23 osalta.
Bluesilla on kuusi pistettä matkaa viimeisellä Wild Card -paikalla olevaan Calgary Flamesiin, joka on myös pelannut yhden ottelun enemmän. Joukkue on parantanut otteitaan viime aikoina, joten toivo pudotuspelipaikasta ei ole vielä täysin menetetty.
St. Louis Today -lehden toimittaja Benjamin Hochman kuitenkin uskoo, että Bluesin GM Doug Armstrong olisi kääntämässä katseensa jo ensi kauteen.
– Blues ei tule voittamaan Stanley Cupia keväällä 2023. Heidän täytyy asettaa itsensä parhaaseen asemaan ensi kautta varten. Heidän tulisi hankkia siirtomarkkinoilta lisää palasia kautta 2023-24 varten. Vähintään edes varausvuoroja, joilla he voisivat kerätä lupauksia tulevaisuutta varten. Heidän täytyy kuitenkin hyödyntää nykyisten ”siirtonappuloidensa” arvo, Hochman kirjoittaa.
Bluesin kanssa sopimuksensa tähän kauteen päättävät tähtihyökkääjät Vladimir Tarasenko ja Ryan O’Reilly ovat selkeimpiä lähtijöitä ennen maaliskuun 3. päivä olevaa siirtorajaa.
– Tämä tarkoittaa sitä, että Tarasenko täytyy kaupata ennen siirtorajaa. Ja jos Blues ei saa tehtyä O’Reillyn kanssa kohtuullista jatkosopimusta, täytyy myös kapteeni myydä pois. Myös Ivan Barbashevistä voi saada jotain takaisin, jos jatkosopimusta ei synny, toimittaja spekuloi.
Myös yksi suomalainen on noussut siirtohuhuihin.
– Hemmetti, jopa Niko Mikkolasta voisi saada jotain vastikkeena. Hän on isokokoinen, vasemmalta puolelta ampuva puolustaja, jonka tehotilasto jostain epäuskottavasta syystä plussan puolella tässä Blues-joukkueessa, Hochman kertoo.
26-vuotias Mikkola pelaa viidettä kauttaan Bluesin organisaatiossa. 193-senttinen pakkijärkäle on tehnyt tällä kaudella 46 ottelussa tehot 0+3.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Tappara jysäytti yllättävän jatkosopimuksen: ”Tämän sarjan kärkiyksilöitä”
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!