Lähde väittää: Ässien apukapteeni siirtymässä ulkomaille – samaan porukkaan menossa myös ex-liigavahti

Pelaajasiirtoihin ja -tilastoihin erikoistunut Eliteprospects-nettisivusto väittää lähteisiinsä vedoten, että Ässien hyökkääjä Alexander Ruuttu olisi siirtymässä saksalaiseen DEL-liigajoukkue Bietigheim Steelersiin.
Saman maan Eishockey News oli kirjoittanut erääseen juttuunsa, että mainittu joukkue olisi hankkimassa kahta uutta kasvoa.
Toinen olisi Ruuttu, toinen KalPassa Liigaa aikoinaan pelannut slovakialaisvahti Denis Godla. Lähteistä ei käy kuitenkaan selväksi se, milloin herrat olisivat siirtymässä Saksaan.
Kyseinen joukkue on Saksan pääsarjassa viimeisenä, ja se tulee todennäköisesti putoamaan sarjaporrasta alemmaksi. Piste-ero on jo nyt esimerkiksi viimeiselle säilyjän paikalle 22 pinnaa.
Ässien apukapteeni on pelannut 17 ottelussa iskien tehot 4+1=5. KalPassa kausina 2016-19 pelannut Godla on torjunut kiekkoja tshekkiläisessä Litvinovissa 20 ottelussa prosentein 90,7.
Aiemmin tällä kaudella on huhuttu myös, että Ässien Markus Phillips olisi lähdössä Porista pois. Ainakaan tämän jutun kirjoitushetkellä viikonloppuna hänen mistään siirrosta tai muusta ei ollut tullut tiedotetta tai vastaavaa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Rohkea valinta: Kohuhyökkääjä nimettiin NHL-seuran kapteeniksi
- Vapaiden markkinoiden kärkinimi löysi uuden NHL-seuran – yllättävä sopimus!
- Kärpät kiinnitti yli 300 Liiga-ottelun sentterin: ”Loukkaantumisista johtuen tarvitsimme vahvistusta”
- Suomalaislupaukselle ikävä takaisku – NHL-leiri jää väliin
- Näin NHL-supertähti muuttaisi pudotuspelijärjestelmää: ”Juttu, josta tykkäisimme”
- NHL-legenda Eddie Giacomin on kuollut
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!