Kaksi liigataustaustaista pelaajaa löysi uudet joukkueet – kummatkin suuntaavat eksoottiseen kiekkomaahan

Liigassa 155 ottelua tehoin 12+16=28 pelannut hyökkääjä Jouka Juhola aloitti tämän kauden slovakialaisessa HK Popdarissa, mutta pelaajan ja seuran tiet erkanivat kesken kauden.
Juhola ehti pelaamaan joukkueessa 14 ottelussa tehden kaksi maalia.
Kotimaassa viimeksi viime kaudella Ässissä pelanneen Juholan matka jatkuu seuraavaksi puolalaiseen GKS Tychyyn. Seura tiedotti vapunaattoon asti kattavasta pahvista nettisivuillaan.
Tychy on yhdeksän joukkueen Puolan pääsarjassa neljäntenä, ja se on jo nyt varmistanut paikkansa pudotuspeleistä.
Puolaan suuntaa myös pakki Aleksi Varttinen, joka on kuulunut tällä kaudella Pelicansin ja Sportin liigaorganisaatioihin.
GKS Katowice kertoi nettisivuillaan kauden loppuun asti kestävästä diilistä. Varttiselle kausi on ollut haastava, sillä Lahdessa vyölle ei tullut yhtään peliä terveyshuolien takia, Sportissa hän pelasi kahdeksassa matsissa pisteittä.
– Katowice pelasi viime kaudella todella hyvää kiekkoa voittaen mestaruuden. Haluan auttaa joukkuetta uusimaan tämän tempun, Varttinen viestitti.
Katowice on Puolan pääsarjassa kolmantena, ja se on Juholan Tychyn tavoin varma pudotuspelijoukkue.
Varttinen vaikutti jo viime kaudella ulkomailla, kun hän pelasi slovakialaisessa nimihirviössä, HK 32 Liptovsky Mikulaksessa.
Puolan pääsarja jatkuu perjantaina täydellä tohinalla. Maa on eksoottinen kiekossa, eikä se kuulu esimerkiksi miehissä ylimmälle MM-tasolle.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Ennätystehot NHL:ssä – suomalainen jäämässä ilman sopimusta: ”Ei minkäänlaista kiinnostusta”
- Ilves kiinnitti NHL:ään varatun kanadalaishyökkääjän
- Pitsiturnaus avaa kiekkokauden – näin pelataan
- Liiga-seura teki järkälemäisen hankinnan
- NHL:n suomalaislupaus nousemassa isoon rooliin? ”Olisi ansainnut paikan jo viime kaudella”
- TPS-pomo: Veli-Matti Savinaisen saaminen Turkuun yllätti – ”Oli itse yhteydessä”
- Nuoret Leijonat murskasi Kanadan NHL-superlupauksia vilisevän tähtisikermän
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- Sebastian Ahon Carolina valmistelee jättihankintaa NHL:ssä?
- NHL-rivimies sai haluamansa – jättipalkka kouraan!
- Tämä on Petri Kontiolan tilanne – kuva julki
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- Siirtopommi! Lähde: Tässä Ryan Laschin uusi seura
- HIFK:n floppihankinta löysi uuden osoitteen
- 46-vuotias seuralegenda tekee yllätyspaluun – siirtyy III-divisioonaan!
- Yllätyspaluu: Lähes 300 NHL-ottelun suomalainen siirtyy Liigaan!
- Jukurien kultakypärä: uusi seura
- Se oli siinä – lähes 300 NHL-ottelun konkari lopettaa uransa
- Tapparan MM-puolustajan sopimus purettu – loikkaa toiseen Liiga-seuraan!