Edmonton Oilersin on jo pitkään huhuttu etsivän vahvistuksia. Seuran tähtäimessä on hankkia puolustava puolustaja sekä laitahyökkääjä, joka toisi hyökkäykseen lisää maalintekovoimaa.

Edmontonin apulais-GM Brad Holland bongattiin perjantaina Columbus Blue Jacketsin ja Vancouver Canucksin välisestä pelistä. Todennäköisesti Holland oli skouttaamassa Columbus-puolustaja Vladislav Gavrikov, joka on ollut pitkään siirtohuhujen kohteena.

Toinen vaihtoehto on Vancouverin Bo Horvat. Horvatin hankkiminen on kuitenkin varsin epätodennäköistä, sillä Edmontonilla olisi todella vaikeaa mahduttaa sentterin sopimusta palkkakattonsa alle.

Columbuksen GM Jarmo Kekäläinen on sanonut tekevänsä tällä kaudella kauppoja, jotka vahvistavat seuran tulevaisuutta. Jos Edmonton haluaa todella hankkia Gavrikovin, tarjoaa seura varmasti osana vaihtoa Jesse Puljujärveä. Näin Oilers saisi Puljujärven sopimuksen rasittamasta palkkakattoa ja hyödynnettyä kauan jemmattuna olleen vaihtonappulansa.