Viimeksi 12 vuotta sitten – Juraj Slafkovsky avasi maalihanat NHL:ssä todella poikkeuksellisella tavalla

NHL:ään ja sen Montreal Canadiensiin taannoin ykkösenä varattu Juraj Slafkovsky oli kelpoiskussa perjantain vastaisena yönä, kun hän iski Habsille yhden maalin Calgary Flamesista irronneessa 2-1-voitossa.
Slafkovsky oli tehokas heti kättelyssä – hän nimittäin avasi hanat varsin poikkeuksellisesti jo 13 pelisekunnin jälkeen.
NHL Public Relations -nimisellä Twitter-tilillä kerrottiin, että maali oli Habsin nopein avaushäkki itse asiassa päivälleen tasan 12 vuoteen. Joulukuun 2. päivä vuonna 2010 Montreal onnistui tekemään avausmaalin 11 pelisekunnin jälkeen.
Kolmannessa erässä ottelun puolestaan ratkaisi Cole Caufield. Hän on tehnyt NHL:ssä nyt 40 maalia 100 runkosarjapelissä.
Canadiensissa debytoineista pelaajista viimeisen 80 vuoden aikana 40 maalin rajan on rikkonut nopeammin vain kolme pelaajaa, NHL PR -tili kertoi Twitterissä.
He ovat tuohon 67 matsissa yltänyt Maurice Richard, 90 peliä rajapyykkiin tarvinnut Jean Beliveau ja samassa siihen yltänyt Bernie Geoffrion.
Slovakialainen iskenyt tällä kaudella kuusi pinnaa lukemin 4+2, Habsin sisäisen pörssin toiseksi tehokkain, eli Caufield on summannut tällä kaudella pisteet 13+9=22.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!
- Kaapo Kähkönen löysi uuden osoitteen NHL:stä!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Brock Boeser jysäytti melkoisen yllätysratkaisun!
- Dallas Stars julkisti uuden päävalmentajansa – tuttu nimi Suomesta
- Viktor Arvidsson kaupattiin NHL:ssä!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- Carolina näytti ovea suomalaiselle
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- NHL-pistelingolta suora ilmoitus: maisema vaihtuu!
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Florida rysäytti kaksi vaihtokauppaa – Liigassa pelannut NHL-vahti haaviin!
- Liiga jää taakse – pistelinko suuntaa Venäjälle!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Michael Jolyn uusi joukkue selvisi!
- Kärpiltä huippukiinnitys – ”Kärkiparin puolustaja”
- Nyt jysähti – Jevgeni Kuznetsov tekemässä paluun NHL:ään!
- Sisäpiiritoimittaja: Suomalainen siirtopommi vireillä NHL:ssä?