Tässä ovat 12. liigaviikon plussat ja miinukset: Ässät ja Jukurit myötäisessä, Ville Niemisen pojalta upea show

12. liigaviikko päättyi lauantaina, ja uusi alkaa tiistaina. Nyt on hyvä aika vetää pakettiin lähimenneisyyden positiivisimmat ja negatiivisimmat seikat.
Plussat:
+5 Ässät
Kolme voittoa putkeen, kaksi pistettä suoraan puolivälieräpaikkaan ja sijoitus edelleen sarjan keskikastissa kahdeksantena. Ässät pelasi lauantaina TPS:stä irronneessa 2-1-voitossa kenties kauden parasta kiekkoaan varsinkin kahden ensimmäisen erän ajan.
+4 Jukurit
Joulukuun hurja otteluruuhka ei ole lannistanut, sillä Jukurit menee jo viiden pelin pisteputkessa. Tiistaina sille tulee jo seitsemäs ottelu 12 päivään CHL:n puolivälierän myötä.
+3 Tappara sekä sen Viljami Nieminen ja Veli-Matti Savinainen
Viiden ottelun voittoputken myötä jo kolmossijalle. Ilveksen voittaminen (5-3) perjantaina derbyssä oli taatusi maukas pala.
Tapparan nuorimies, jääkiekkopersoona Ville Niemisen poika, 20-vuotias Nieminen veivasi uransa avausmaalin Ilvestä vastaan pelottomalla pakkihaastolla, Savinainen liitää kolmen pelin pisteputkessa (3+3=6).
+2 Simon Hjalmarsson
Sportin kanssa viikonloppuna jatkosopimuksen tehnyt ruotsalainen nousi pistepörssin kärkeen saldolla 8+22=30. Joulukuun neljässä pelissä saldo on 2+6=8.
+1 Severi Lahtinen parhaimmillaan
JYPin taikuri taikoi viime viikon Kärpät-pelissä kaksi ilmiömäistä maalia. Ensiksi hän pisti kiekon Joel Blomqvistin selän taakse nollakulmasta vedon ollessa ilmeisesti täysin tietoinen.
Jatkoajalla Lahtinen ratkoi pelin syötettyään kiekon Sami Nikulle pyörähdyksen päätteeksi. Pikkumusta tuli Nikulta takaisin Lahtiselle, joka ohjasi välittömästi jatkoaikaratkaisun.
Näillä hetkillä virtuoosi oli parhaimmillaan, mutta lauantaina Pelicansia vastaan tuli lunta tupaan sitten pahemmin. Lahtinen katseli neljästä kolmea Pelicansin maalia kaukalosta.
Potentiaalia olisi silti vaikka kuinka paljon.
Miinukset:
-5 SaiPa
Seitsemän tappiota putkeen ja 11 pinnaa viimeiseen jatkopaikkaan. Lappeenrantalaisille tulee kiire, jos joukkue meinaa yltää pudotuspeleihin.
-4 Kasper Björkqvist, Ville Leskinen ja Kärpät
Kärppien Björkqvist taklasi itsensä suihkuun ja pelikieltoon torsaina Kärppien johtaessa JYPiä vastaan 1-2. Ulosajoa seuranneella ylivoimalla JYP tasoitti ja lopulta jatkoajalla se voitti.
Leskinen pelasi JYPin 3-2-voittomaalissa todella lepsusti jättäen maalin rakentaneet Lahtisen ja Nikun kummankin huomioimatta.
Kärppien rekordi viidestä edellisestä pelistä on yksi suora voitto ja kuusi pinnaa. Joukkue on kuudentena, esimerkiksi kärkeä jo 11 pistettä perässä.
-3 KalPa
Alkukauden piristysruiske on ajautunut jo kuuden ottelun tappioputkeen. Tuskaa ei helpota Kai Kantolan viiden ottelun pelikielto – joka sai muuten kiekkokansan käyttämään joukkueesta esimerkiksi termejä sikailu- tai sikajoukkue. Kakku ei ollut ensimmäinen KalPalle tällä kaudella.
-2 HIFK
Joukkue toki palasi lauantaina voittojen tielle SaiPan kustannuksella, mutta silti tilanne on heikko. HIFK on pelannut runkosarjasta tasan puolet, ja se on taas pudotuspelipaikkojen ulkopuolella. Kymmenennen sijan HPK toki on vain pisteen päässä, mutta silti tilanne on ala-arvoinen.
-1 TPS
TPS on listalle varovainen nosto, koska sen komea voittoputki meni poikki vasta lauantaina – Ässät voitti 2-1.
Silti turkulaisseuraltakin voisi odottaa enemmän kuin nykyistä seitsemättä sijaa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- St. Louis Blues värväsi uuden vahvistuksen – 25 maalin mies haaviin
- Yli 800 ottelun NHL-konkari vaihtaa joukkuetta
- Ura jatkuu! NHL:n teräsmies Brent Burns löysi uuden joukkueen
- Tässä James van Riemsdykin uusi NHL-seura!
- Jesse Puljujärven siirtosaagassa käänne – tässä uusi seura?
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- Mitch Marnerilta viiltävä kuitti Torontolle – paljasti syyn Vegas-siirrolle
- NHL-supertähden loukkaantumisesta uutta tietoa: ”Tuskin pelaan enää”
- Carolina Hurricanes hankki tähtipuolustajan pelajaakaupalla NHL:ssä – isolla hintalapulla
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- NHL-pistelingolta suora ilmoitus: maisema vaihtuu!
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Florida rysäytti kaksi vaihtokauppaa – Liigassa pelannut NHL-vahti haaviin!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Liiga jää taakse – pistelinko suuntaa Venäjälle!
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!