Itsensä ihmisten sydämiin upeilla suorituksilla pelannut suomalaispelaaja teki jatkosopimuksen – ”Olen erittäin iloinen”

Itävaltalainen Black Wings Linz tiedotti nettisivuillaan joulun alla, että sen suomalaisvahti Rasmus Tirronen jatkaa seurassa kahden seuraavankin kauden ajan. Nykyinen pahvi kattaa siis kauteen 2024-25 asti.
Suomalaismolari pelaa Linzissä ensimmäistä, mutta ICEHL:ssä toista kautta. Viime kaudella hän edusti unkarilaista Fehervar AV19 -joukkuetta, tällä kaudella vastuuta on irronnut itävaltalaisjoukkueessa 17 pelissä. Kumilätkät ovat tarttuneet 91,9 prosentin tarkkuudella.
Tiedotteessa kerrottiin, että pelaaja on tehnyt vaikutuksen prosenteillaan ja samalla hän on pelannut itsensä linziläisten sydämiin upeilla torjunnoilla.
– Olen erittäin iloinen voidessani jäädä tänne. Organisaatio on pitänyt minusta täydellistä huolta ensimmäisestä päivästä alkaen. Ja olemme saaneet nauttia monista hienoista hetkistä jäällä – mutta meillä on vielä paljon suunnitelmia toteutettavaksi, Tirronen mietti.
– Olemme oikeilla jäljillä, ja haluamme myös perheeni kanssa jatkossakin olla mukana tässä. Tunnelma pukuhuoneessa on mahtava, faneja, henkilökuntaa ja kaupunkiakin kehunut suomalainen sanoi lisäten, että jatkosopimuksen tekeminen oli helppo päätös.
Tirrosen edustama porukka on 13 joukkueen sarjassa viidentenä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa