IS: Jarmo Kekäläiseltä yllättävä ehdotus Liigan viihdearvon kohentamiseksi – ”Parantaa pelin laatua älyttömästi”

Columbus Blue Jacketsin GM Jarmo Kekäläinen ehdottaa, että jääkiekon SM-liiga yrittäisi kohentaa otteluiden viihdearvoa ja pelaamisen laatua NHL:ssä toimiviksi todetuilla muutoksilla.
Suomalais-GM toivoo erityisesti yhtä, paljon vähemmän puhuttua muutosta Liiga-peleihin.
– Olen sanonut tämän monta kertaa, jo silloin kun olin Jokereissa. Yksi parhaista muutoksista oli se, miten jää putsataan mainoskatkoilla. Se parantaa pelin laatua aivan älyttömästi, Kekäläinen kertoo Ilta-Sanomien haastattelussa.
– Kun sitä vertaa vaikka Suomen liigaan, niin viimeksi kun näin, niin pari tyyppiä tulee heiluttelemaan lapiota ja vilkuttelemaan katsomoon. Täällä minimissään 12 henkeä vetää lapioilla tosissaan ja siivoaa hirveän määrän lunta jokaisella mainoskatkoilla. Säännöissä lukee, etteivät he eivät saa olla interaktiivisia pelaajien tai katsojien kanssa. Se on selkeä työ, joka pitää tehdä kunnolla.
Kekäläinen sanoi IS:lle ottaneensa jo kymmenen vuotta sitten asian puheeksi, kun Liigan urheilupomot kutsuttiin Espanjan golfreissun sijaan Floridaan. Kekäläinen oli järjestänyt kiekkopomoille mahdollisuuden tutustua Florida Panthersin ja Tampa Bay Lightningin ottelutapahtumiin.
– Puhuin peleissä kaikille, että katsokaa kuinka paljon tuota lunta lähtee. Se ei voi olla vaikuttamatta peliin ihan helvetisti, kun se saadaan jäältä pois, Blue Jackets -GM kertoo.
Ainakin toistaiseksi Kekäläisen toive on mennyt kuuroille korville.
– Ainakaan vielä se ei ole tuottanut mitään tulosta, että asia otettaisiin tosissaan. Ja kyse ei voi olla mistään resurssipulasta. Varmasti saataisiin 12 junnua mielellään tekemään sitä, Kekäläinen linjaa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- IL: Mikael Granlund olisi halunnut jäädä Dallasiin – kertoo, miksi valitsi Anaheimin
- Kaapo Kakon tilanteesta uutta tietoa
- NHL-kolossille tuhti palkkapäivä – yli 8 miljoonan dollarin diili!
- Lähde: Tapparasta lähtenyt NHL:n ykköskierroksen varaus löysi uuden seuran
- Kolmen Stanley Cupin veteraani päätti uransa – nyt häntä houkutellaan takaisin NHL:ään!
- Suomalaishyökkääjän sopimus purettiin armeijan takia – sveitsiläisseura löysi paikkaajan
- NHL-hyökkääjä lopettaa pelaajauransa 28 vuoden iässä: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- Yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -mestari iskettiin siirtolistalle – uusi joukkue selvisi
- Mikko Kousa vaihtaa seuraa Liigassa: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!
- Mitch Marnerilta viiltävä kuitti Torontolle – paljasti syyn Vegas-siirrolle
- Carolina näytti ovea suomalaiselle