Fanit olivat väärässä? NHL:n haukutusta jättidiilistä on tulossa sarjan paras sopimus
Elokuussa Buffalo Sabres tiedotti tehneensä jättimäisen jatkosopimuksen Tage Thompsonin, 25, kanssa. Laitahyökkääjä sai seitsemän vuoden sopimuksen, jonka vuosipalkka on reilut 7,1 miljoonaa dollaria ja kokonaisarvo 50 miljoonaa dollaria.
Sopimus herätti runsaasti arvostelua. Thompson oli juuri pelannut uransa parhaan kauden paukuttaen 78 otteluun 38 maalia ja 68 tehopistettä. Ennen sitä Thompson ei ollut saanut paljoakaan aikaan NHL:ssä. Monet kiekkofanit irvailivat Buffalon maksavan jättisumman pelkästä suonenvedosta.
Nyt Thompsonin sopimus näyttää yhdeltä koko NHL:n parhaista diileistä. Hän on ollut tällä kaudella yksi NHL:n tehokkaimmista pelaajista. Hän on paukuttanut 32 otteluun tehot 26+24=50. Thompson on koko NHL:n pistepörssin kolmonen.
Thompsonin sopimus kestää vuoteen 2030 saakka. Sopimuksen päättyessä hyökkääjä on vielä 33-vuotias, jolloin pelin taso ei ole tavallisesti vielä pahemmin laskenut.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jokerit rysäytti: Haaviin tuore SHL-mestari – ”Hyvällä tavalla ilkeä”
- KooKoo-taituri jatkaa uraansa Liigan hopeajoukkueessa
- MTV: Leijonille on tulossa uusi maalibiisi
- Carolina jäi Montrealin jyrän alle – päävalmentajalta haukut tähdelleen: ”En ole nähnyt ikinä”
- Leijoniin uusi pelaaja – tämä mies korvaa Eemil Erholtzin
- Mikael Granlundilta vaatimatonta puhetta hurjista tehoistaan: ”Ei aina niin hyvin kulje”
- Jussi Jokinen Viaplaylla: Mikael Granlund ei innostunut kapteeniston yllätyksestä MM-kisoissa: ”Joukkueelle hauska juttu”
- ”Bambi” Lehtonen Viaplaylla: suurseuran GM sekoitti täyskaimat keskenään: ”Olisiko pitänyt viedä pila loppuun asti”
- Latvian valmennus: Leijonat on suurin mestarisuosikki!
- Jesse Puljujärvi joutui sikailun uhriksi MM-kisoissa – tällaisen vamman hän sai
- IS: Jesse Puljujärvi syrjään – tässä Mikael Granlundin ketjutoverit MM-kisoissa
- Suuri suru – maajoukkuepelaaja kuollut 27-vuotiaana
- Antti Pennanen vahvisti: tässä Leijonien kentälliset ja maalivahtivalinta USA-otteluun!
- Jokerien pistetykki: uusi seura!
- Lehti: Liiga-seurat jahtaavat maajoukkuehyökkääjää – Kärpät nappaamassa voiton?
- Sopimus julki – ruotsalainen pistetykki siirtyy Liigaan: ”Alkanut lunastaa todellista potentiaaliaan”
- KalPa: viisi pelaajasopimusta julki – kaappasi pakkilupauksen Tapparasta!
- Jokerit repi pistetykin sopimuksen yllättäen – fanit raivona: ”Päin v*ttua hoidettu”
- Pohjois-Amerikasta löytyi uusi ase – 193-senttinen maalipyssy siirtyy Liigaan!
- UC: Tästä syystä Teuvo Teräväisen MM-turnaus päättyi – päätöstä ei tehnyt Leijonat