ESS kirjoitti Mestis-joukkueen uskomattomasta omistajaskandaalista – valmentaja kommentoi paljastuksia nyt C Morella: ”Tiettyjen henkilöiden osalta selkeästi puhdasta kusettamista”

Heinolalainen Mestis-joukkue Peliitat on ollut myrskynsilmässä viikolla levinneiden omistajaepäselyysuutisen takia.
Etelä-Suomen Sanomat kirjoitti aiemmin, että joukkueen omistajaksi paljastui sen unkarilaispelaaja Zoltan Nagy. Sen piti olla squashista tuttu Henrik Mustonen, ja vain hänen omistajuus tuli julki aiemmin tänä vuonna. Nyt on kuitenkin niin, että kaksikon sijoitusyhtiöllä on enemmistöosuus Peliittojen osakkeista.
Joukkueen muut pelaajat eivät kuulemma tienneet Nagyn tilasta. Asiat ovat ilmeisen pahasti levällään, sillä Peliittojen koko hallitus lähti kalppimaan viime viikkoisen yhtiökokouksen jälkeen. Mustonenkaan ei tietojen mukaan ole ollut seuran toiminnassa mukana, ja eronnut on myös Heinolan Peliitat oy:n hallituksen puheenjohtaja Jani Liukkonen.
Nagyn – joka on pelannut kolmessa ottelussa pisteittä – lupaamia rahoja ei ole näkynyt, ja kaiken kruunuksi Verohallinnolla on saatavia lähes 20 tuhannen euron edestä.
Peliittojen valmennukseen kuuluva Ville Kiiskinen kommentoi erikoista tapausta C Moren Juha Tammelle perjantaina heinolalaisten ja IPK:n ottelun alla.
– Tässä on tiettyjä asioita valitettavasti paljastunut, ja tiettyjen henkilöiden osalta selkeästi puhdasta kusettamista. Onneksi hommat ovat tulleet julkisuuteen, mutta kyseisten henkilöiden pitää rehellisesti alkaa tuomaan asioita esiin.
– Viime päivinä on saatu lukea medioista, että esimerkiksi valmentajat ovat tienneet tietyt asiat omistajuuden suhteen. Ne eivät pidä paikkansa. (Päävalmentaja Hannes) Hyvönen – Kiiskinen -kaksikko on saanut noin viikko ennen sarjan alkua tietää sen, kuka on seuran omistaja. Tämä kyseinen henkilö, pelaaja tuli itse valmennuksen koppiin asian ilmoittamaan – että hän on oikea omistaja.
– Jokainen varmaan ymmärtää, että tilanne on aika absurdi viikko ennen sarjaa. Asian kanssa on eletty ja yritetty mennä eteenpäin, ja tehty asiat niin hyvin kuin on pystytty. Nyt on varmasti oikea hetki valmennuksen kertoa se, miten asiat on.
– Kesästä asti valmentajat eivät siis ole olleet tietoisia siitä, että tällaista taustashow’ta on pidetty yllä. Henkilökohtaisesti toivoisin, että kyseiset herrat Henrik Mustonen ja puheenjohtaja Jani Liukkonen kantaisivat asiasta vastuun, eivätkä valehtelisi mediassa enää lisää.
Mylläkästä huolimatta Peliitat suoritti kaukalossa viikonloppuna hyvin. Se kaatoi perjantaina IPK:n ja lauantaina TUTO:n.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kuusi nimeä valittu! Tässä ovat Suomen olympiajoukkueen ensimmäiset pelaajat
- Winnipeg ja Colorado juonivat jättitreidiä siirtotakarajalla – tähän kaikki kaatui
- Leijonat-pelaaja sai NHL-diilin!
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- NHL:n kesän kuumimman vapaan agentin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Välit poikki – NHL-seura kauppaa megalupauksen pois!
- Niilo Halonen löysi uuden seuran
- Liigan mestaripuolustaja löysi uuden seuran!
- Leijonat-sentteri Juho Lammikko solmi yksisuuntaisen NHL-sopimuksen!
- Brad Marchand teki uskomattoman tempun – samaan yltänyt vain Mario Lemieux
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Jonathan Toewsista iso paljastus: tekee seuravalinnan näiden kahden joukkueen välillä