Skandaaliottelu loppui yli kolme viikkoa sen alkamisen jälkeen – ”Ei ole helppoa tulla askiin ja pelata kiekkoa vain reilut 14 minuuttia”
Ruotsalaisessa jääkiekkoilussa koettiin äskettäin kauhunhetkiä, kun Allsvenskanin ottelussa Kristianstadin ja Tingsrydin välillä räjähti paukkupommi.
Pommi heitettiin kentälle ruotsalaislähteiden mukaan kotijoukkueen fanikatsomosta, ja se räjähti lähellä vierasveskari Daniel Rosengrenia.
Tingsrydin luotsi Fredik Gladerin mukaan Rosengren menetti hetkeksi kuulonsa. Muutaman muun pelaajan korvissa kuulemma tinnitti pitkän.
Matsi jäi tuolloin kaiken hässäkän takia luonnollisesti kesken, mutta nyt se on saatu pelattua.
Lokakuun 28. päivälle otteluohjelmaan merkitty koitos päättyi Kristianstadin voittoon maalein 5-1. Aftobladet huomioi, että mittelö päättyi noin 551 tuntia sen alkamisen jälkeen.
– Tämän on oltava jonkilainen ennätys, voittajajoukkueen luotsi Mikael Gath sanoi nauraen.
Ottelu keskeytyi kolmisen viikkoa sitten 14 minuuttia ja 36 sekuntia ennen loppua.
– Olihan tämä hyvin erikoista. Mutta valmistauduimme tähän, kuten tavalliseen peliin. Hommat rullasivat aika hyvin.
– Ei ole helppoa tulla askiin ja pelata kiekkoa vain reilut 14 minuuttia. Pojat osoittivat fantasista asennetta, Tingsrydin valmentaja Fredrik Glader kiitteli.
Molemmat valmentajat olivat kuulemma yhtä mieltä siitä, että skandaaliottelulle oli hyvä saada lopullisesti piste.
LUE MYÖS:
- IS: Nyt puhuu Jouko Myrrä – paljastus HIFK:sta ja Tapparasta!
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- Tapparalta kolme miestä sivuun – hyökkäysketjut uuteen uskoon
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Oliver Kapaselle jättimäinen mahdollisuus NHL:ssä – päävalmentaja paljasti syyt
- Haastattelu: Tommi Miettinen puhui uudesta pestistään – ”Ei sovi vähätellä…”
- Jyrki Aholta kehitysehdotus valmentajapotkuja jakaville Liiga-seuroille: ”Mitä itse ensimmäisenä yrittäisin…”
- Kiekko-Espoon Jyrki Aholta suoraa tekstiä HIFK-tähdestä: ”Kuin olisi joku ampunut haulikolla”
- Liigan kärkipaikka vaihtui – Aleksi Saarela kuritti vanhaa seuraansa
- NHL:ssä jysähti jättitreidi – Connor Hellebuyck kaupattiin!
- Aitio: Olli Jokinen ulos HIFK:sta – tilalle melkoinen nimi!
- Urheilucast: Kovaa puhetta Kari Jalosen Tappara-lähdöstä – ”Joukkue ei ollut hansikkaassa”
- Juhamatti Aaltoselta jättiyllätys MTV:llä – Liiga-pestistä suora vastaus: ”Kyllä”
- IL: Kari Jalosen hurja palkka julki – näin paljon jäi pöydälle
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- Paluu varmistui! Tapparan mestarihyökkääjä sai sopimuksen
- HS: HIFK:sta tuttu konkari etsii töitä – haluaa takaisin Liigaan: ”Olisi hienoa päästä mukaan”
- Tapparan valmennukseen tarjolla todellinen yllätysnimi – ”Olen valmis!”
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!
- Näkökulma: Kaappaako Tappara seuraavan päävalmentajansa toisesta Liiga-seurasta?