Petri Matikaisen valmentajapojan joukkue hävinnyt kaikki pelit – luotsilta outo veto, molari kieltäytyi lopulta pelaamasta: ”Oli järkyttynyt – en pelkää kokeilla erilaisia juttuja”
Legendaarisen suomalaisvalmentaja Petri Matikaisen poika Juhani Matikainen valmentaa toista kauttaan Ruotsissa ja sen kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla HockeyEttanissa.
32-vuotiaan luotsin joukkue Kiruna AIF on ollut suurissa vaikeuksissa läpi syksyn. Joukkue on HockeyEttanin lohkossaan viimeisenä, kun se on hävinnyt kaikki kauden kymmenen matsia – ja vieläpä varsinaisella peliajalla.
Ruotsalaislehti Aftonbladet kertoi, että Matikainen on vetänyt kaneja hatusta varsin poikkeuksellisella tavalla yrittääkseen herättää joukkuetta.
Matikaisen Kiruna AIF kohtasi aiemmin syksyllä liki täysnimikaimansa, Kirunan.
– Ennen ottelua menimme jäätreeneihin ilman mailoja. En pelkää kokeilla erilaisia juttuja. Emme voi jatkaa samaa rataa joka päivä.
Pisteettömän joukkueen tuska jatkui viikonloppuna, kun Piteå oli sunnuntaina parempi murskalukemin 6-2. Matikainen oli päättänyt vaihtaa maalivahtia jokaisen takaiskun jälkeen, kertomatta tätä etukäteen pelaajille.
Ensimmäinen takaisku tuli reilun kolmen minuutin jälkeen, joten 21-vuotias molari Hugo Engsund sai astua uunista sivuun. Aleksanteri Heiskanen tuli pois toisen maalin jälkeen, ja niin edelleen.
Viidennen takaiskun jälkeen rumba loppui.
– Ottelun aloittanut Hugo oli todella järkyttynyt. Hän ihmetteli, että mitä tapahtui ja miksi vaihdoin hänet. Selitin hänelle penkillä, että hän menee takaisin, jos päästämme toisen maalin, Matikainen selvitti ruotsalaismedialle.
– Teen kaikkeni saadakseni pelaajani reagoimaan. Heiskanen sanoi, ettei mene enää maalille (viidennen maalin jälkeen) ja minä kunnioitin sitä.
Matikainen kuulemma halusi näyttää, että sillä on seurauksia, jos joukkue ei takakarvaa tai blokkaa.
– Tein siksi, mitä tein. Tämä oli äärimmäinen ja ensimmäinnen kerta, kun toimin näin. Ehkä tämä sai tuntemaan pelaajien olon kurjaksi, jonka kautta halusin saada heidät tekemään enemmän.
Kieltämättä ihan nerokkaan kuuloista käänteislogiikkaa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Aarne Intonen vaihtaa seuraa
- Suomalaishyökkääjä löysi uuden seuran – edessä jo kymmenes kausi Saksassa!
- Tobias Winberg jättää JYPin – ulkomaat kutsuu!
- IL: Liiga-seuran kapteeni ryövättiin kilpailijan leiriin – saa lähes tuplapalkan!
- Tappara: karu takaisku!
- Varaamaton kaksikko kerää hurjaa kiinnostusta NHL:ssä – KHL:n maalipyssyn kintereillä useita seuroja
- Työntekijän huolimattomuusvirhe johti loukkaantumiseen NHL:ssä: ”Hänen kuuluu menettää työnsä”
- Christopher Gibson: joukkue vaihtuu!
- Buffalo Sabres teki uskomattoman tempun! Ukko-Pekka Luukkonen isossa roolissa
- NHL:n floppiseura sai tarpeekseen – radikaali ratkaisu!
- Liiga-provot: Tekikö Kärpät siirtomarkkinoiden isoimman ryöstön?
- JYPissä tehoillut tähti lähellä huippusiirtoa – nousee ”yhdeksi Euroopan palkkakuninkaista”
- Urheilucast: Tappara, Kärpät ja HIFK tappelivat samasta kiekkotähdestä – valinta tehty!
- HIFK:sta tuttu suomalainen vapaille markkinoille – huhut vie tähän Liiga-seuraan!
- IL: Lukon tähtipuolustaja vaihtaa toiseen Liiga-seuraan
- Urheilucast: Valtteri Puustinen jättää NHL:n – siirto yllättävään Liiga-seuraan vireillä
- Tämä olisi muuttanut kaiken – Aleksander Barkov mukana järisyttävässä NHL-siirtohuhussa
- Ei ollutkaan filmaus – Liiga-seuran ykköstähti ulos!
- Eric Gelinas: joukkue vaihtuu!
- Huippunimi lähtee Tapparasta – uusi seura selvisi!