Jukureille kova vahvistus: kiinnitti NHL:n entisen ykköskierroksen varauksen

Liigassa sijalla 11 majaileva Jukurit on solminut loppukauden kattavan sopimuksen hyökkääjä Quinton Howdenin kanssa.
Howden, 30, on edustanut NHL:ssä Florida Panthersia ja Winnipeg Jetsiä, KHL:ssä Dinamo Minskia, Torpedo Nizhny Novgorodia ja HC Vitjazia sekä SHL:ssä Mälmöä. Viime kaudella Howden pelasi Saksan DEL-liigaa Kölner Haien riveissä. Hän on edustanut myös Kanadan maajoukkuetta ja oli voittamassa pronssia vuoden 2018 olympialaisissa. Hyökkääjän palkintokaapista löytyy myös U20-MM-kisojen hopea- (2011) ja pronssimitalit (2012).
– Quinton on hyvin liikkuva ja monipuolinen hyökkääjä, joka pystyy pelaamaan niin laidassa kuin keskellä. Hän tuo koppiin myös kokemuksen tuomaa johtajuutta, jonka lisäksi hänen pelityylinsä sopii erinomaisesti meidän tapaan pelata, Jukurien kehityspäällikkö Mikko Hakkarainen kommentoi seuran tiedotteessa.
Howden on edustuskelpoinen näillä näkymin ensi viikon tiistain CHL-ottelussa. Kanadalaishyökkääjä on Florida Panthersin 1. kierroksen 25. varaus NHL:n kesän 2010 varaustilaisuudesta.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- SM-liiga ottaa käyttöön merkittävän uudistuksen
- Nyt loppui kikkailu: NHL:ään iso sääntömuutos
- Liiga-valmentajat ovat puhuneet: tämä joukkue voittaa runkosarjan tulevalla kaudella
- Pelicans julkisti kapteenistonsa: Paluumuuttajalle C-kirjain rintaan
- Jokerit-hyökkääjä: jättimäinen pelikielto!
- Pelicansin kotihalli sai uuden nimen – sponsoriksi pitkäaikainen yhteistyökumppani
- Liiga-seura purki hyökkääjänsä sopimuksen – uusi osoite löytyi nopeasti
- Lähde: NHL:n kallis katastrofisopimus ollaan kauppaamassa – tältä treidi voisi näyttää
- Lähde: Dallasilta periaatepäätös koskien Mikko Rantasta
- Peter Forsberg rikkoi hiljaisuuden tarjotuista KHL-miljoonista – kieltäytyi jättisummasta
- Olli Jokinen tylyttää HIFK:ta ja kehuu toista Liiga-seuraa MTV:lle: ”Minulle menestyvän organisaation malli on…”
- VB: Liiga-seura yrittää kaapata Jokereista tutun tähtipelaajan!
- Lähde: NHL-supertähti kaupataan tänään
- Tässä Liiga-kauden ilmaisottelut tv:ssä
- Tähtihyökkääjä jätti Edmonton Oilersin – paljastaa nyt syyn siirron taustalta
- IS: Liiga-joukkueen johtohenkilö sai jättisakot rattijuopumuksesta
- Lähde: NHL:ssä jysähti historiallinen sopimustarjous – yllätysnimestä palkkakuningas?
- Mestiksen pistelinko: siirto Liigaan!
- Kiekko-Vantaa näytti ovea entiselle Liiga-hyökkääjälle!
- Lähde: Dallasilta periaatepäätös koskien Mikko Rantasta