Mikko Rantanen kesästään Stanley Cup -mestaruuden jälkeen: ”Ei hirveästi kyselty tekemisistä”
Colorado Avalanchen Mikko Rantanen kertoi NHL Without A Mapin tuoreimmassa jaksossa, että miten joukkue välttää tällä kaudella kuuluisa mestaruuskrapulan.
– Se vältetään hyvällä joukkueella, meillä on aika hyvä joukkueen ydin ja vaatimustaso korkealla. En usko mihinkään mestaruuskrapulaan.
– Ei ole ollut vaikea motivoitua uuteen kauteen. Se fiilis kun voittaa, niin sitä haluaa kokea uudestaan ja uudestaan, siitä se nälkää varmasti tulee, Rantanen kertoo NHLWAM:n tuoreimmassa jaksossa.
Mestaruusjuhlat on kesällä juhlittu asiaankuuluvasti ja valmistautuminen uuteen kauteen sujui jo perinteiseen tapaan Turussa ennen matkaa takaisin Atlantin tuolle puolen.
– Ei hirveästi kesällä kyselty tekemisistä. Se on varmasti osin sitäkin, kun hyvässä kunnossa aina paikan päälle menee, niin eipä hirveästi kysellä. Muissa joukkueissa voi olla ja joissain on vähän eri juttu, tulee vaikka fysiikkavalmentaja paikan päälle katsomaan kesätreenejä.
Rantasen sanoille on saatu myös vankkaa katetta, sillä kauden kuudessa ensimmäisessä ottelussa kirjoihin on laitettu mukavat tehot 3+6. Otteluita ja mestaruuksia voitetaan toki joukkueena, mutta henkilökohtaisilla pisteillä on hyökkääjä mukaan ehdottomasti merkityksensä.
– Kaikki ammattijääkiekkoilijat, jotka sanovat, etteivät mieti omia pisteitä, huijaavat. On se kiva aina saada joku maali ja syöttöpiste, vaikka totta kai voitot ovat myös tärkeitä, Rantanen sanoo.
Mikäli haluat kuulla lisää suomalaistähden mietteitä, niin näet koko jakson täältä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- ESPN: NHL-seura hieroo jymykauppaa – kahden tähtipelaajan nimet nostettu pöydälle
- Kiekko-Espoolle paha menetys – ulkomaalaisvahvistus pitkään sivussa
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Liigaan tähyävä seura: huippuvahvistus!
- U20 SM-sarjan pistepörssiä dominoiva huippulupaus: Liiga-sopimus
- Doug Shedden sai uuden valmennuspestin!
- AL: Juha Metsolan ensi kauden osoite selvillä!
- Jukka Jalonen MTV:lle: Täällä haluaisi valmentaa seuraavaksi
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa
- Anton Levtchi on ollut viikon ajan poissa SHL-seuran toiminnasta – nyt selvisi syy
- IL: TPS:n Leijonat-hyökkääjä loikkaa Kärppiin!
- Urheilucast: Viljami Nieminen kiinnostaa Liigassa – nämä seurat kintereillä
- IL: Olli Jokiselle tuttu huippupelaaja siirtyy HIFK:hon!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!