Ruotsalaisasiantuntija ylisti Hannes Björnistä SHL-debyytin jälkeen – hehkutti myöskin toista suomalaishyökkääjää

Ruotsin pääsarja SHL:ssä aloitettiin kausi lauantaina. Ruotsalaislehti Expressenin toimittaja ja entinen jääkiekkoilija Sanny Lindström listasi välittömästi pelaajat, jotka tekivät häneet heti vaikutuksen yhden pelin jälkeen.
Lindström asetti listalleen myöskin kaksi suomalaishyökkääjää. He olivat SHL:ssä debytoineet Hannes Björninen (Brynäs IF) ja Antti Suomela (IK Oskarshamn). Molemmat kirjauttivat syöttöpisteen tililleen heti uransa ensimmäisissä SHL-otteluissaan.
– Tässä on pelaaja, johon olen jo tykästynyt. Niin älykäs, niin lahjakas ja niin taitava. Björninen sijoittuu kentällä aina oikein, lukee peliä ja saa useimmat asiat näyttämään helpolta. Hän näyttää pystyvän pelaamaan isoja minuutteja pienellä virhemarginaalilla. Brynäs tulee hyötymään Björnisestä isosti tällä kaudella, Lindström kirjoitti Björnisestä.
– Tyylikäs pelaaja. Pidän Antti Suomelan nopeudesta, kovuudesta, suorahyökkäyspelaamisesta ja kyvystä kantaa ykkösketjua. Suomela on äärimmäinen todiste siitä, että Oskarshamn pystyi tänä kesänä värväämään täysin eri luokan pelaajia kuin koskaan aiemmin sen historian aikana, Lindström hehkutti puolestaan Suomelaa.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Lähde: Tämä NHL-seura yrittää hankkia Jevgeni Kuznetsovin!
- Topi Rönni löysi töitä
- Jesse Puljujärven uusi joukkue selvisi – sopimus purkissa!
- Hurja paljastus: Kesän isoin megapommi oli lähellä – Carolina yritti ryöstää NHL-supertähden!
- Kahden Stanley Cupin NHL-tähti: Ura ohi!
- Philadelphian puolustajalle tuhti sopimus NHL:ssä – lähes 26 miljoonaa dollaria!
- Sopimus julki – tässä Kristian Vesalaisen ensi kauden seura!
- NHL-seura jatkosopimukseen entisen Ilves-vahdin kanssa
- NHL:ssä lisää välimieskäsittelyitä – seurat tekivät aloitteen
- IL: Mikael Granlund olisi halunnut jäädä Dallasiin – kertoo, miksi valitsi Anaheimin
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- Lähde: Tapparasta lähtenyt NHL:n ykköskierroksen varaus löysi uuden seuran
- NHL-kolossille tuhti palkkapäivä – yli 8 miljoonan dollarin diili!
- Sopimus julki – tässä Kristian Vesalaisen ensi kauden seura!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- Kaapo Kakon tilanteesta uutta tietoa
- Leijonien MM-hyökkääjä palaa Liigaan!
- Yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -mestari iskettiin siirtolistalle – uusi joukkue selvisi
- Mikko Kousa vaihtaa seuraa Liigassa: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”