Liigan kuumakalle mukana monessa: Ilveksen kauden ensimmäisessä CHL-pelissä heti iso hässäkkä – perään syntyi ilmiömäinen maali

Tommi Tikka on tiedetty Liigassa pelaajaksi, joka ei kaihda kovia otteita. Joku saattaisi käyttää sanaa ”kuumakalle”, sillä onhan hyökkääjä aikamoinen provosoija ja torikokouksien vakiokävijä.
Tästä saatiin uuden kauden osalta ensimmäiset näytöt torstaina, kun Ilvekseen siirtynyt Tikka oli heti puolentoista minuutin jälkeen hässäkän keskiössä CHL-ottelussa sveitsiläistä Fribourgia vastaan.
Tikka niittasi isäntien Killian Mottetin nurin vihellyksen jälkeen, ja sen jälkeen torikokous oli tosiasia. Kahakassa oli mukana useampi pelaaja, ja jäähylle komennettiin Fribourgilta kaksi pelaajaa ja Ilvekseltä Tikka (2+2) sekä pakki Jyrki Jokipakka.
Seuranneella ylivoimalla kotijoukkueen Janne Kuokkanen iski 1-0-maalin, ja lopulta peli meni sveitsiläisille 3-2. Tikka näytti osaamista myös hyökkäyspäässä, kun hän iski Ilveksen kummatkin maalit.
Ilveksen historian ensimmäinen CHL-pömpeli oli upea taideteos. Joonas Oden teki toisen eran alussa syötöllään loistavan esityön ja Tikka pisti poikittaissyötön sisään takatolpalta.
Tupsukorvien pelit jatkuvat lauantaina Itävallassa paikallisen Salzburgin vieraana.
CHL-kausi jatkuu perjantaina kahdeksalla pelillä 16 joukkueen saadessa sesongin vauhtiin. Suomalaisista TPS isännöi slovenialaista HK Olimpijaa (19.00) ja Jukurit saa vieraakseen ruotsalaisen Luulajan (19.05).
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: NHL jää taakse – kaksinkertainen Stanley Cup -mestari löysi uuden seuran
- Colorado Avalanche vahvistuu lähes 400 NHL-ottelun tehomiehellä
- IS: Mikko Rantasta uhkaa sakkorangaistus – jätti menemättä asepalvelukseen
- Ässien liikevaihto ennätyslukemissa – tulokseen merkittävä parannus
- KalPan sairastuvalla peräti kahdeksan pelaajaa – yksi hyökkääjä sivussa useita kuukausia
- MTV: Mikkelin Jukurit yrittää myydä kahta pelaajaansa
- Ilves julkaisi tiukan puheenvuoron: puuttui kannattajien huonoon käytökseen
- Liigassa nähdään ensi kaudella poikkeuksellinen jäämainos – herättää takuulla keskustelua
- Patrik Laine kertoo Ylelle, miltä jatkuva kritiikki tuntuu: ”Kun joka päivä lukee, miten p*ska sitä on…”
- Jukurit-tähti Max Ellis: Uusi seura
- Ilvekseltä karu tiedote
- Jokerit-tähti: seura vaihtuu!
- Aitio: Jokerit valmistelee isoa liikettä kulisseissa!
- Pelicansin tähtihyökkääjä vaihtaa seuraa Liigassa! MTV Urheilu: Tässä uusi osoite
- Aitio: Olli Jokinen tienaa HIFK:ssa ”posketonta” jättipalkkaa – ”Järjettömiä summia”
- Nähdäänkö Jani Hakanpää pian Kärpissä? Kultaleijonalta suora vastaus IL:lle
- Huima arvio: Tässä NHL:n 2000-luvun tähdistöketju!
- HIFK:ssa ja Kärpissä kiekkoillut puolustaja: uusi seura
- Lähde: Rikard Grönborg vahvasti ehdolla uuteen päävalmentajapestiin
- IL: Tällaista jättipalkkaa Liigan kärkimies nettoaa!