Vancouver Canucks on pestannut organisaationsa uudeksi maalivahtien kehitysvalmentajaksi suomalaisen Marko Toreniuksen. Lisäksi Toreniuksesta tulee seuran AHL-joukkue Abbotsford Canucksin uusi maalivahtivalmentaja.

45-vuotias Torenius on toiminut KHL:ssä maalivahtivalmentajana kaikkiaan kahdeksalla eri kaudella. Hän on tehnyt töitä SKA Pietarille sekä Sibir Novosibirskille. Kaudella 2020-21 Torenius toimi puolestaan Suomen Jääkiekkoliiton maalivahtiorganisaatiossa.

– Marko tuo runsaasti kokemusta valmennustiimiimme. Hän on työskennellyt muutamien maailman parhaiden maalivahtien kanssa ja kehittänyt heitä. Olemme innoissamme siitä, että hän tuo osaamistaan Canucksin organisaatioon, Abbotsfordin GM Ryan Johnson hehkutti seuran tiedotteessa.

Ennen KHL:ään lähtöään Torenius toimi silloisessa SM-liigassa Espoon Bluesin maalivahtivalmentajan roolissa.