Ei ole todellista: Ruotsi kaatoi Suomen MM-kisoissa kahdeksan sekuntia ennen loppua syntyneellä maalilla – jopa finaaliin on silti loistosaumat!
Suomen alle 18-vuotiaat tytöt aloittivat jääkiekon ikäluokan MM-kisat aiemmin viikolla sensaatiomaisella 2-0-voitolla Kanadasta. Tuo oli Tyttöleijonille ensimmäinen voitto koskaan vaahteranlehtipaidoista.
Sen jälkeen sinivalkoiset ovat kuitenkin ajautuneet tappiokierteeseen, sillä toisessa pelissä USA oli parempi maalein 2-0 ja A-lohkon päätösottelussa Ruotsi korjasi pisteet maalein 4-3.
Ruotsi ratkaisi voiton Yhdysvaltain MM-turnauksen perjantaiyössä ruotsimaisesti iskettyään voittomaalin kahdeksan sekuntia ennen loppua. Ratkaisusta vastasi suomalaisvivahteinen nimi Jenna Raunio.
– Mielestäni meidän olisi pitänyt voittaa peli, mutta emme olleet parhaimmillamme alussakaan, Sanni Vanhanen sanoi Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n nettisivuilla.
– Meillä meni lopussa paremmin, mutta viimeiset neljä minuuttia olivat todella huonoja ja Ruotsi sai kaksi maalia, ihan äskettäin HIFK:hon siirtynyt Vanhanen tuhahti.
Kimurantti lohkovaihe
Ikäluokan MM-kisat pelataan kahdeksan joukkueen kesken kahdessa tasolohkossa niin, että A:n kaksi parasta etenee suoraan välieriin kahden seuraavan hakiessa semifinaalipaikkaa puolivälieristä. A-lohko meni niin ristiin, että Suomi ei varsinaisesti kärsinyt edes Ruotsi-tappiosta. Tyttöleijonat sijoittui lohkossaan kakkoseksi täydet pinnat keränneen USA:n jälkeen. Suomi (2.), Ruotsi (3.) ja Kanada (4.). päätyivät kaikki kolmeen pinnaan, mutta keskinäisten matsien perusteella Tyttöleijonat ylsi kakkoseksi. Maiden maalierot näyttivät lukemia 5-9, 6-12 ja 3-10. Nuo lohkosijoitukset tarkoittavat sitä, että turnauksen puolivälierissä kohtaavat Kanada ja Slovakia ja Ruotsi ja Tshekki. Jos ja oletettavasti kun Kanada ja Ruotsi voittavat puolivälieränsä, olisivat välieräparit siten USA-Ruotsi ja Suomi-Kanada. Tämä puolestaan meinaisi sitä, Suomella olisi huikeat saumat loppuotteluun. Tyttöleijonat kaatoi siis Kanadan jo aiemmin. Suomi ei ole koskaan pelannut ikäluokan MM-finaalissa, ja aiemmista kisoista sillä on taskussa vain kaksi pronssia. Turnaus on pelattu historian saatossa 13 kertaa, ja peräti 12 kertaa finaaliparin ovat muodostaneet nimenomaan USA ja Kanada.LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Reid Gardiner: uusi joukkue!
- Jokerit jäi kakkoseksi – HIFK teki kaappauksen Pohjois-Amerikasta!
- IL: Karu paljastus Ilveksen takavuosien pudotuspelikeväästä: ”Puhtaasti ryyppyreissu”
- Nyt se on varmaa! Ruotsissa kovia tehoja takonut kanadalaislaituri siirtyy Liigaan
- Jokereiden joukkueenrakennus etenee: nyt haaviin tarttui puolustaja SHL:stä
- SaiPa näytti muskelia siirtomarkkinoilla! Haaviin kaksi kanadalaisvahvistusta
- Kovia tehoja Itävallassa takonut kanadalaispakki siirtyy Liigaan!
- Onnetar suosi Torontoa – saa kanadalaisen superlupauksen itselleen
- Kanada kasaa hirmujoukkuetta MM-kisoihin! Taas tipahti kaksi uutta NHL-vahvistusta
- Auston Matthews asetti kovan ehdon Torontolle – tai lähtee
- Nämä pelaajat ulos Leijonien MM-leiriryhmästä
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- IL: Tällainen on Harri Pesosen jättimäinen palkkapussi JYPissä
- Urheilucast: Ilves jäi nuolemaan näppejään – tuttu pistetykki valitsi kilpailijan tarjouksen
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- Urheilucast: Haluttu nimi valitsi Ilveksen – Tappara jäi nuolemaan näppejään
- Liigan pronssipeli saa pelaajilta täystyrmäyksen: ”Älyvapain idea – ei kiinnosta ketään”
- Urheilucast tiputti pommin: maalitykiltä rukkaset Tapparalle – toinen Liiga-seura tuli väliin!
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- HIFK: kahden pelaajan sopimukset purettu!