Ei ole todellista: Ruotsi kaatoi Suomen MM-kisoissa kahdeksan sekuntia ennen loppua syntyneellä maalilla – jopa finaaliin on silti loistosaumat!
Suomen alle 18-vuotiaat tytöt aloittivat jääkiekon ikäluokan MM-kisat aiemmin viikolla sensaatiomaisella 2-0-voitolla Kanadasta. Tuo oli Tyttöleijonille ensimmäinen voitto koskaan vaahteranlehtipaidoista.
Sen jälkeen sinivalkoiset ovat kuitenkin ajautuneet tappiokierteeseen, sillä toisessa pelissä USA oli parempi maalein 2-0 ja A-lohkon päätösottelussa Ruotsi korjasi pisteet maalein 4-3.
Ruotsi ratkaisi voiton Yhdysvaltain MM-turnauksen perjantaiyössä ruotsimaisesti iskettyään voittomaalin kahdeksan sekuntia ennen loppua. Ratkaisusta vastasi suomalaisvivahteinen nimi Jenna Raunio.
– Mielestäni meidän olisi pitänyt voittaa peli, mutta emme olleet parhaimmillamme alussakaan, Sanni Vanhanen sanoi Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n nettisivuilla.
– Meillä meni lopussa paremmin, mutta viimeiset neljä minuuttia olivat todella huonoja ja Ruotsi sai kaksi maalia, ihan äskettäin HIFK:hon siirtynyt Vanhanen tuhahti.
Kimurantti lohkovaihe
Ikäluokan MM-kisat pelataan kahdeksan joukkueen kesken kahdessa tasolohkossa niin, että A:n kaksi parasta etenee suoraan välieriin kahden seuraavan hakiessa semifinaalipaikkaa puolivälieristä.
A-lohko meni niin ristiin, että Suomi ei varsinaisesti kärsinyt edes Ruotsi-tappiosta. Tyttöleijonat sijoittui lohkossaan kakkoseksi täydet pinnat keränneen USA:n jälkeen.
Suomi (2.), Ruotsi (3.) ja Kanada (4.). päätyivät kaikki kolmeen pinnaan, mutta keskinäisten matsien perusteella Tyttöleijonat ylsi kakkoseksi. Maiden maalierot näyttivät lukemia 5-9, 6-12 ja 3-10.
Nuo lohkosijoitukset tarkoittavat sitä, että turnauksen puolivälierissä kohtaavat Kanada ja Slovakia ja Ruotsi ja Tshekki.
Jos ja oletettavasti kun Kanada ja Ruotsi voittavat puolivälieränsä, olisivat välieräparit siten USA-Ruotsi ja Suomi-Kanada.
Tämä puolestaan meinaisi sitä, Suomella olisi huikeat saumat loppuotteluun. Tyttöleijonat kaatoi siis Kanadan jo aiemmin.
Suomi ei ole koskaan pelannut ikäluokan MM-finaalissa, ja aiemmista kisoista sillä on taskussa vain kaksi pronssia. Turnaus on pelattu historian saatossa 13 kertaa, ja peräti 12 kertaa finaaliparin ovat muodostaneet nimenomaan USA ja Kanada.
- JYP rysäytti merkittävän sopimusuutisen – pitkäaikainen luottomies jatkaa seurassa
- Kärpät kiinnitti lupaavan puolustajan pitkällä sopimuksella – latasi kovan tavoitteen!
- Historialliset sopimustarjoukset jäivät pöydälle Sveitsissä – suomalainen tähtikaksikko vaihtaa maisemaa!
- HIFK:sta tuttu suomalaislupaus nousi sankariksi – ohjasi NHL-uransa avausmaalin!
- Aitio: Liigan kärkiseuran valmentajan pätevyys tyrmättiin – ”Voisi ottaa valmentajalisenssin pois”
- Tapparalta sopimusuutinen – Liiga-konkari sai uuden työpestin!
- Urheilucast: Jokerit tavoitteli nimekästä vahvistusta – Tappara iski väliin!
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- Expressen: Liiga-seura luopumassa tähtihankinnastaan?
- IS: Leijonien kulisseissa kuohuu – Heikki Hietasen Venäjä-puheet suututtivat
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Ilvekseen haluaa kaksi paluumuuttajaa – Raimo Helminen avainasemassa!
- Jokerit-kapteeni lähtee Mestikseen – uusi seura selvillä
- Lehtitieto: Liiga-seura menettää pistetykkinsä – uusi seura jo selvillä!