Näkökulma: Tässä ovat MM-kiekon suurin pettymys ja suurin ilopilleri – tuoretta olympiamitalistia uhkaa mahalasku, isojen potentiaalinen haastaja innostui huikeasti
HELSINKI. Kaukana ovat ne riemunkiljahdukset ja kiekkobuumi, jotka Slovakia sai aikaan helmikuussa Pekingin olympiakisojen sensaatiomaisella pronssilla.
Suomen MM-turnauksessa sekavasti, määrätiedottomasti ja yksittäisiä hetkiä lukuun ottamatta ponnettomasti esiintynyt maa kynti A-lohkossa ennen torstain pelejä vasta kuudentena, kun neljä ottelua olivat tuoneet vain yhden voiton ja kolme pinnaa.
Kun kolmos- ja nelossijan Saksa ja Tanska kohtaavat torstaina, voi ero pudotuspelipaikkoihin kasvaa entisestään – toiseen se kasvaa varmasti.
Keskiviikkona Helsingissä nähtiin Sveitsin ja Slovakian välillä kummallinen, mutta varmasti yleisöön menevä matsi. Käkikellomaa voitti 5-3 jatkaen suorien voittojen putkessa.
Loppuminuutit kertovat voimasuhteista paljon
Keskiviikon kiehtovan pelin kummallisimmat hetket koettiin päätöserän lopulla, kun polvitaklauksesta suihkuun lentänyt Sveitsin Michael Fora ja tämän joukkuekaveri Jonas Siegenthaler olivat askista pois samaan aikaan. Slovakia pyöritti kahden miehen ylivoimalla kaksi minuuttia putkeen, mutta totaalisen tehottomana ja mielikuvituksettomasti. Edes olympialaisten maali- ja pistepörssin voittaja (7+0) Juraj Slafkovsky ei saanut oikein mitään aikaiseksi. Slovakian ykkösylivoima ei laukonut kertaakaan maalia päin ensiyrittämällä. Tuntuu uskomattomalta, miten Pekingin aikainen ja jälkeinen flow on hävinnyt kuin tuhka tuuleen. Sveitsistä puolestaan paljon kertoo joukkueen alivoimapelaaminen. Kun Sveitsin Tristan Scherwey blokkasi Slovakian Peter Ceresankin kudin katsomoon, alkoivat sveitsiläiset tuulettamaan kuin maalia konsanaan. Ymmärrettävää kyllä – alla oli miehen ja kahden miehen lähes viiden minuutin alivoima. Slovakian kasetti hajosi totaalisesti ajassa 58.29 joukkueen saatua kahden minuutin jäähyn pelin viivyttämisestä. Tätä edelsi huutelu vaihtopenkiltä kentälle. Tähän päätöserän kuvioon kulminoituu paljon: Sveitsin pelihuumori on korkealla, Slovakia ei puolestaan osu kahden miehen ylivoimalla edes Suomenlahteen. Ja kun ei osunut, hölmöili se itselleen turhan jäähyn ja jatkopaikan yhä kauemmas. Hengetön ja väritön Slovakia on turnauksen suurin pettymys, Sveitsi suurin ilopilleri – suurempien potentiaalinen haastaja todellakin. Leijonienkin tulee olla hereillä.LUE MYÖS:
- Surkea uutinen – näin pitkään Aleksander Barkov on sivussa
- Mestis-seuralta karu hätähuuto – koko loppukausi vaarassa: ”Tilanne on kriittinen”
- Aleksandr Ovetshkin: NHL-ura päättyy!
- Ässille tipahti jälleen karseita uutisia – kaksi miestä sivuun
- Suomalainen NHL-lupaus hirmuvireessä – komeilee pistepörssin kärjessä
- Juhamatti Aaltonen lyttäsi Liiga-seuran vetovoiman MTV:llä: ”En usko, että mitään ihan tekijämiestä sinne saadaan”
- Aleksander Barkovin tilalle NHL-supertähti? Florida voisi menettää suomalaisen
- Urheilucast: Jyrki Jokipakka antoi Tapparalle alennusta – näin paljon hän tienaa
- Aleksander Barkovin vamman vakavuudesta suorat sanat
- Sakari Manninen loukkaantui – nyt tipahti surkeita uutisia
- Urheilucast: Tomek Valtonen tienaa Jokerit-potkuistaan jättisumman
- Atleetti: Pekka Jormakka palaa Suomeen!
- Juuso Hahl teki Jokereissa täysremontin – Tomek Valtosen päätös kumottiin heti
- IL: Olli Jokisen HIFK:lle uusi sentteri – jo ensi viikolla!
- Näkökulma: Jokerit-leiristä kuuluu käsittämätöntä puhetta
- Olli Palola: uusi joukkue Liigasta!
- Yllättävä NHL-seura Patrik Laineen perässä? Antti Mäkinen: ”Nyt odotellaan”
- Jokerit-pelaaja lähti – uusi seura nappasi hänet heti
- Kärppien entinen supertähti oli ilman seuraa – nyt tuli paluu-uutinen!
- Urheilucast: Näin paljon Oula Palve tienaa Sportissa – sopimuksessa erikoinen kuvio