MTV: Liiga-seuroissa herännyt kova vastustus Jari Kurria kohtaan: ”Kurri ei missään nimessä voi olla…”

Jokerit tähtää Liigaan kaudeksi 2023-24. Ennen sitä seuran on kuitenkin löydettävä jostain uusi kotihalli.
Nyt kulisseissa on esiin noussut myös toinen ongelma. MTV Urheilu uutisoi, että muissa Liiga-seuroissa vastustetaan Jari Kurrin pysymistä Jokereiden puikoissa.
– Jari Kurri ei missään nimessä voi olla hallituksen puheenjohtaja tai edes seuran hallituksessa mukana liigaan tulevassa Jokereissa, eräs Liiga-seuran puheenjohtaja lataa.
Monet kiekkopomot näkevät, että Kurrin uskottavuus sai ison kolhun KHL-kuvioiden myötä.
– On erittäin ikävää, että suomalaisen jääkiekon legenda on ajautunut tällaiseen tilanteeseen, kommentoi toinen seurapomo.
– Mitään sitä vastaan ei ole, että Jari pysyisi mukana Jokereissa omistusportaassa ja jossain roolissa, mutta seuran kasvoina täytyy olla jonkun muun. Tähän asiaan liittyy tietenkin paljon tunnetta, mutta toivoisin, että Kurri on nyt viisas tässä asiassa ja miettisi enemmän seuran parasta.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Lauri Marjamäen rehellinen arvio: tästä syystä Nick Ritchie ei kelvannut NHL-seuroille
- Jere Sallinen pitkään sopimukseen sveitsiläisseuran kanssa
- Järkyttävä tapaus junnukiekossa: valmentaja hakkasi alle 10-vuotiasta lasta mailalla
- Pistelinko Henrik Haapala löysi uuden seuran!
- NHL:n mestarisuosikille karmea takaisku!
- 41-vuotias Jarkko Immonen on rautaisessa kunnossa – ohittaa pian Timo Nummelinin
- Jukka Jalonen puhuu NHL-unelmastaan Viaplaylla – nosti esiin tiellä olevat esteet: ”Vaikuttavat paljon”
- HIFK täräytti pelaajahankinnan tiskiin – kaappasi toisen seuran tähtipuolustajan
- Sanni Hakala kertoi halvaantumisestaan – näin suomalaisen kampannut vastustaja reagoi
- Corey Perry astui viimein julkisuuteen ja kommentoi potkujaan: ”Ei liittynyt kehenkään joukkuekaveriini tai heidän perheenjäseniinsä”
- Onko lähtölaskenta alkanut? TPS-tähti ei mahdu pelaavaan kokoonpanoon
- Potkut tulossa? Liigassa loistanut maalivahti kohun keskellä – epäillään rattijuopumuksesta
- Sydäntäsärkevä päivitys: Sanni Hakala joutuu lopettamaan uransa – halvaantui rinnasta alaspäin
- Paljastus: Patrick Kane hylkäsi toisen seuran monivuotisen NHL-sopimuksen
- Harvinainen ulostulo! Pelikaveri tylyttää Connor Bedardia ja muita Chicagon nuoria – vaatii muutosta yhteen asiaan
- HIFK täräytti pelaajahankinnan tiskiin – kaappasi toisen seuran tähtipuolustajan
- NHL:ssä jysähti iso vaihtokauppa!
- Ryan Lasch tasoihin nolon Liiga-ennätyksen kanssa – nouseeko hän pian kaikkien aikojen ykköseksi?
- Huippulupaava puolustaja lähtee Liigasta
- No nyt! 5,5 miljoonan dollarin NHL-tykki hyllytettiin – valmentajalta suora perustelu