IS: Suomalainen kiekkoikoni kehui Joel Armian MM-turnausta – kuittaili samalla rapakon taakse: ”NHL:ssä valmentajat ovat umpisokeita”
Kuva: Pasi Mennander/Suomen Jääkiekkoliitto
Montreal Canadiensin hyökkääjä Joel Armia pelasi juuri uransa ensimmäiset miesten MM-kisat ja pääsi heti myöskin juhlimaan maailmanmestaruutta. Hän viimeisteli kymmeneen pelaamaansa otteluun pisteet 5+3 ja oli Leijonien neljänneksi paras pistemies turnauksessa.
Armian tavoin Porista kotoisin oleva suomalainen kiekkolegenda Veli-Pekka Ketola ylisti Armian otteita turnauksessa Ilta-Sanomille. Samalla Ketola hieman kuittaili myöskin rapakon taakse liittyen Armian rooliin joukkueessa.
– Joel Armia puolestaan näytti, että NHL:ssä valmentajat ovat umpisokeita, kun eivät peluuta miestä kärkiketjuissa traktoriketjun sijaan. Osasin odottaa Armialta huippupelejä, Ketola sanoi IS:lle.
28-vuotias Armia on pelannut NHL-urallaan tähän mennessä 396 ottelua tehopistein 68+71=139. Pääasiassa hän on tahkonnut joukkueensa alaketjuissa ja ollut sitä kautta tärkeä osa joukkuetta.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Leijonat taipui avauksessa – Tshekki iski kylmän suihkun EHT-turnauksessa
- Liigan pronssipelissä murskalukemat – SaiPa kylvetti Ilveksen
- Kultaleijona Oliwer Kaski: uusi seura
- Liigan pronssipeli saa pelaajilta täystyrmäyksen: ”Älyvapain idea – ei kiinnosta ketään”
- Leijonat-puolustaja Peetro Seppälä palaa Liigaan – ”EHT-tason pelaaja”
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- JYPistä potkut saanut päävalmentaja: uusi työ!
- HPK: maajoukkuepuolustajan sopimus purettu!
- Liigan pudotuspeliennakko – Tappara & KooKoo: Rysähtääkö finaalisarjassa kaikkien aikojen sensaatio?
- Leijonat iskee Tshekin kimppuun – tässä kentälliset otteluun
- IL: Raimo Helmisen SaiPa jysäytti hurjan kaappauksen – ”Kovemmat meriitit kuin Maxime Fortierilla”
- Jokerit räväytti: 15 pelaajakiinnitystä julki!
- Jukka Jalonen palaa Liigaan!
- Keski-Euroopan ”suomalaisseurasta” ei oteta pelaajia Leijonien MM-leiriryhmään
- IL: HIFK kävi ryöstöretkellä Liigan välieräjoukkueessa – Olli Jokisella selvä teema
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- Pelicans-kapteeni jättää seuran – ”Kiitos”
- UC: Jokerit rysäytti jättihankinnan – nyt tuli karu tieto
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut