Vielä viime kaudella syntyi 64 pinnaa: Liigassa yli 300 ottelua pelanneen suomalaisen ura pakettiin 31-vuotiaana sydänsairauden takia – “On iso pettymys”
Kuva: Juha Tamminen
Suomalaiskiekkoilija Mikko Nuutisen ura on ohi vain 31-vuotiaana, pelaaja kertoi Instagram-tilillään. Hyökkääjä kertoi, että tutkimuksissa löytynyt synnynnäinen sydänsairaus estää uran jatkamisen.
– Halu kaukaloon olisi edelleen kova, mutta riski terveyden kannalta on liian suuri ja uran loppuminen muusta kuin omasta tahdosta on iso pettymys. Nuutisella oli sopimus täksi kaudeksi slovakialaiseen HK Dukla Michalovceen, mutta siellä hän ei pelannut otteluakaan. Viime kaudella pelaaja iski HKM Zvolenissa kaikkiaan 63 ottelussa käsittämättömät tehot 24+40=64 (+19). Ura sai tietysti siinä mielessä upean lopun, että Zvolenissa hän voitti ensimmäisen aikuisten sarjan mestaruuden. Lisäksi Nuutinen voitti joulukuussa 2018 KalPan väreissä Spengler Cupin ja keväällä 2017 tuli sensaatiomainen liigahopea. – On paljon asioita, joista olen kiitollinen, eniten kuitenkin ihmisistä, keihin urheilun kautta olen tutustunut. – Kiitos kaikille matkan varrella auttaneille. Arvostan teitä jokaista. Seuraavaksi on aika miettiä, mitä isona haluan tehdä. Liigassa Nuutinen pelasi kaikkiaan 322 matsia pistein 45+85=125 (-36).
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nuoret Leijonat: huipputulos!
- Lähde: Floridan Stanley Cup -mestari lähdössä NHL:stä – palaamassa tuttuun osoitteeseen
- Ruotsalaisseura pestasi raiskauskohussa olleen ex-NHL-pelaajan – fanit tyrmistyivät: ”Sairasta”
- Ilves: kolme nuorta lupausta lähtee – tässä uudet osoitteet
- Macklin Celebrini rustasi jättisopimuksen – nousee NHL:n palkkakuninkaaksi!
- NHL-seura sopimukseen suomalaislupauksen kanssa!
- HIFK:n ex-tähtihyökkääjä löysi uuden seuran
- Patrik Laine: uskomaton tieto
- Nyt varmistui – SaiPalle tuttu vahvistus Pohjois-Amerikasta
- HIFK jää taakse – Kasper Lundellin uusi joukkue on nyt selvillä
- Nyt tuli tieto – IL: Jesse Puljujärven MM-mitalin kohtalo selvisi
- Florida Panthers: sopimus uuden maalivahdin kanssa
- Expressen: Supervahvistus Liigaan – Teemu Turunen palaamassa Suomeen!
- Urheilucast: HIFK nappasi NHL-vahvistuksen
- Urheilucast: Teemu Turusen eteen lyötiin ”täysin hävytön” tarjous – nämä Liiga-seurat kintereillä!
- Floridassa tapahtuu: Patrik Laine pelaa!
- Patrik Laine: uskomaton tieto
- Tätäkö Patrik Laineen arvo nyt on? Karu tieto paljastui
- Miljoonatappiot järkyttävät – IL: Liigan jättiseuroja odottaa karu tilinpäätös
- Jokerit vihjaa jättijulkistuksella – fanit uskovat arvoituksen jo ratkenneen