Sympaattinen joukkue ylsi Mestiksen runkosarjassa historiallisen korkealle – mestariluotsin ja pistelingon johdolla syntymässä valtava paukku

Rovaniemeläinen Mestis-joukkue RoKi ylsi talven runkosarjassa sen historiaan peilaten yllättävän korkealle, kun joukkue rynnisti kuudennen sijan myötä suoraan puolivälieriin. Paikka irtosi vain pisteen erolla ennen seiskasijalle päätynyttä Kajaanin Hokkia.
RoKin nousu suoraan kuuden joukkueen joukkoon oli päävalmentaja Maso Lehtosen johtamalta poppoolta kova temppu, sillä viime kaudella joukkue jäi tavallaan hännille. RoKi jätti koronan sotkeman kauden kesken, mutta pistekeskiarvo 1,33 oli sarjan heikoimpia.
Runkosarjan kuudes sija on RoKin nykyisen Mestis-ajan paras. Joukkue nousi sarjaan kaudeksi 2015-2016.
Kuudes sija toi puolivälieriin vastaan joensuulaisen JoKPin, joka on ollut rovaniemeläisten kanssa pahassa pulassa. RoKi näet johtaa neljällä voitolla katkeavaa sarjaa jo kiinnityksin 2-0. Ensimmäisen pelin se voitti Joensuussa 5-2 ja toisen kotona samoin lukemin maanantaina.
Lappiin täksi kaudeksi Imatralta tulleen mestariluotsi Lehtosen panosta ei voi vähätellä yhtään – ja puhuvathan näytöt puolestaan. Hän on valmentanut Mestiksessä aiemmin Ketterää kausina 2017-21, ja noina aikoina sarjan uusimpiin kuulunut joukkue voitti kaksi mestaruutta ja kylkeen kaksi Suomen Cupin mestaruutta.
Pudotuspeleissä roolia on ottanut myös RoKin tshekkiläishyökkääjä Zdenek Sedlak. Hän on latonut kahdessa ottelussa hurjat tehot 4+2, joilla irtoaa piste- ja maalipörssin piikkipaikka.
#Mestis #SuomenViihdyttävintäLätkää
Talvella ensiksi Ketterää edustanut, mutta loppuvuonna RoKiin siirtyneen pelaajan maalitahti on posketon. Runkosarjassa hän nimittäin pelasi 45 ottelua tehden kahdeksan maalia ja kaikkiaan 18 pistettä.
Äskettäin 22 vuotta täyttänyt pelaaja kävi tällä kaudella myös Liigan puolella. SaiPan kahdessa ottelussa ei syntynyt pinnoja.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Lähde: NHL jää taakse – kaksinkertainen Stanley Cup -mestari löysi uuden seuran
- Colorado Avalanche vahvistuu lähes 400 NHL-ottelun tehomiehellä
- IS: Mikko Rantasta uhkaa sakkorangaistus – jätti menemättä asepalvelukseen
- Ässien liikevaihto ennätyslukemissa – tulokseen merkittävä parannus
- KalPan sairastuvalla peräti kahdeksan pelaajaa – yksi hyökkääjä sivussa useita kuukausia
- MTV: Mikkelin Jukurit yrittää myydä kahta pelaajaansa
- Ilves julkaisi tiukan puheenvuoron: puuttui kannattajien huonoon käytökseen
- Liigassa nähdään ensi kaudella poikkeuksellinen jäämainos – herättää takuulla keskustelua
- Patrik Laine kertoo Ylelle, miltä jatkuva kritiikki tuntuu: ”Kun joka päivä lukee, miten p*ska sitä on…”
- Jukurit-tähti Max Ellis: Uusi seura
- Ilvekseltä karu tiedote
- Nähdäänkö Jani Hakanpää pian Kärpissä? Kultaleijonalta suora vastaus IL:lle
- Jokerit-tähti: seura vaihtuu!
- Aitio: Jokerit valmistelee isoa liikettä kulisseissa!
- Pelicansin tähtihyökkääjä vaihtaa seuraa Liigassa! MTV Urheilu: Tässä uusi osoite
- Raati on puhunut: tässä NHL:n 20 parasta puolustajaa
- Aitio: Olli Jokinen tienaa HIFK:ssa ”posketonta” jättipalkkaa – ”Järjettömiä summia”
- Huima arvio: Tässä NHL:n 2000-luvun tähdistöketju!
- HIFK:ssa ja Kärpissä kiekkoillut puolustaja: uusi seura
- Lähde: Rikard Grönborg vahvasti ehdolla uuteen päävalmentajapestiin