Suomalaisjunnulla uskomaton maanantai – voitti saman päivän aikana Suomen mestaruuden ja sai valinnan MM-kisoihin

Helsinkiläislähtöinen Thomas Grönlund, 17, koki maanantaina luultavasti ikimuistoisen päivän, jonka tapahtumat eivät ihan heti lähde pois mielestä. Ensiksi peruspakki valittiin Pikkuleijonien MM-kisajoukkueeseeen, ja perään tuli alle 20-vuotiaiden Suomen mestaruus Lukossa.
– Lyhyet on juhlat. Kohta mennään Helsinkiä kohti, sitten on koronatesti ja sen jälkeen lähdetään kisoihin. Mutta täysi lataus – voitetaan sielläkin kultaa, niin on hyvä hymyillä sen jälkeen, nuorten tuore Suomen mestari veisteli Jääkiekkoliiton sivuilla.
Grönlund pelasi A:ssa kaikkiaan 51 ottelua pistein 1+4. Lisäksi tilille kertyi kolme ottelua (0+2) alle 18-vuotiaiden SM-sarjassa.
– On ollut ihan huikea kausi. Menimme ylä- ja alamäkeä, mutta hyvin saimme kasattua joukkueen vaikeiden pelien jälkeen, Grönlund sanoi viidennen pelin 4-0-voiton jälkeen.
Lukko otti mestaruuden jo toisena vuonna peräkkäin. Otteluvoitot kirjattiin historiaan numeroin 3-2.
– Tämä on ollut ihan upea joukkue. Minut otettiin erittäin hyvin vastaan, kun liityin joukkueeseen. Ihan huikea porukka.
MM-kisajoukkue kokoontuu keskiviikkona, ja Saksaan se matkustaa varhain seuraavana aamuna. MM-turnaus pelataan huhtikuun viimeisinä päivinä ja ratkaisupelit vappuna.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- NHL:n kesän kuumimman vapaan agentin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Välit poikki – NHL-seura kauppaa megalupauksen pois!
- Niilo Halonen löysi uuden seuran
- Liigan mestaripuolustaja löysi uuden seuran!
- Leijonat-sentteri Juho Lammikko solmi yksisuuntaisen NHL-sopimuksen!
- Brad Marchand teki uskomattoman tempun – samaan yltänyt vain Mario Lemieux
- Florida voiton päässä mestaruudesta – suomalaiset piinasivat Edmontonia
- Edmonton-valmennukselta kova ratkaisu – Kasperi Kapaselle kävi kova kohtalo
- Muuttoliike länsinaapurista jatkuu! AL: Tapparalle uusi ruotsalaisvahvistus
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Paljastus kulisseista: NHL-seura valmistelee hurjaa siirtojytkyä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- KooKoo menettää tähtipuolustajansa – tässä uusi seura