Paluumuuttaja Jesse Joensuu kommentoi Ässien ympärille kasaantuneita tummia pilviä – ”Ei tilanne ole siinä mielessä hyvä”

Porin Ässien kausi jääkiekkoliigassa oli yhtä tervanjuontia. Joukkue jäi sarjan viimeiseksi, eikä entisen päävalmentaja Ari-Pekka Selinin vaihtaminen Karri Kiveen johtanut kiriin. Pata keräsi 60 ottelusta vain 53 pinnaa, joka oli viisi pistettä toiseksi viimeistä, eli SaiPaa vähemmän.
Ässät ei tuntunut kiinnostavan katsojia ikävä kyllä edes Porissa. Joukkueen peleissä kävi väkeä vähän, ja esimerkiksi kevään kotiotteluissa katsojamääriksi kirjattiin sellaisia lukemia kuin 780, 1 015 ja 1 029.
Padan tuorein hankinta, paluumuuttaja Jesse Joensuu puhui tilanteesta joukkueen nettisivuilla julkaistussa Pata Podisee -podcastissa.
– On tuhatta fania paikalla, ja missä Liigan taso on verrattuna siihen, missä se oli 10-20 vuotta sitten verrattuna edelleen maailman muihin huippusarjoihin, ei tilanne ole siinä mielessä hyvä.
– Kun pelaajisto ja valmentajisto saavat pukukoppiin meidän toiminnan sellaiseksi, että siitä ihmiset, porilaiset kiinnostuvat, on potentiaalia ihan varmasti. Ei meidän tarvitse rakentaa ihan kaikkea uusiksi – ihmiset tulee varmasti tukemaan meitä silloin, kun me tehdään oma homma niin hyvin kuin pystytään.
– Juttu lähtee meistä, mutta me tarvitaan tähän kaikki porilaiset ja ässäläiset. Tämä joukkue pitää nostaa kimpassa sinne, minne se kuuluu.
Maailmanmestari palasi Poriin työsulkukauden 2012-13 jälkeen käytyään tuon sesongin jälkeen NHL:ssä, NLA:ssa ja KHL:ssä. Jokereissa meni kaudet 2015-22. Paluu Ässiin ei ole itsestäänselvyys, vaikka Joensuu eittämättä tähtistatuksen vahvistus onkin.
– Ei se ole mikään saletti, että pääsee (tänne) silloin, kun haluaa.
– Lyhyesti sanottuna olen erittäin kiitollinen ja innostunut siitä, että pääsee pelaa.
– Paineet tulee olemaan varmaan tosi kovat itseltä, kun tietää, että välittää tästä seurasta. Olen ollut tosi kova fani ja käynyt katsomassa pelejä. Kyllä sen järjellä tiedostaa, että maailmassa on tärkeämpiäkin asioita.
Voit kuunnella ansiokkaan jakson kokonaisuudessaan täältä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Äitienpäivän painajainen peruttu – Leijonat nousi komeasti voittoon Ranskaa vastaan
- Eeli Tolvanen vertaili NHL:n ja MM-kisojen eroja: ”Näyttää hyvältä, mutta ei ole tehokasta”
- Fanit vastaavat: osaako Ruotsi järjestää MM-kisoja ja tekikö Antti Pennanen virheen?
- Hurja vahvistus: NHL-maalitykki lähtee MM-kisoihin
- Leijonat tekee yhden ison muutoksen MM-kisoissa!
- Jokereilta jättiuutinen – kasa uusia sopimuksia julki!
- Uskomatonta draamaa – NHL-megatähti teki oman maalin vain 0,4 sekuntia ennen loppua
- Antti Pennanen: tästä kohauttaneessa ”väsymys”-kommentissa oli kyse
- Tässä ovat Leijonien ketjut seuraavaan otteluun Ranskaa vastaan
- Suomalaissensaation kausi päättyi Pohjois-Amerikassa – saako Leijonat vahvistuksen?
- Urheilucast: Tässä Antti Tyrväisen uusi Liiga-seura!
- Kärppien hyökkääjä loikkaa toiseen Liiga-seuraan
- Olli Jokisen HIFK:lta yllätysveto: NHL-konkari mukaan!
- Tehomies jättää Liigan – lataa suorat sanat: ”Suomi on nähty”
- IL: Liiga-seuralta huima kaappaus – Leijonat-puolustaja haaviin!
- SHL:n mestariseura hyvästeli kaksi suomalaista – toinen matkalla Liigaan
- IL: Jokerit tekemässä huiman hankinnan mestari-KalPasta
- Jukurit hankki kolme uutta pelaajaa – Sportin työmyyrä saapuu koeajalle
- Suomalaissensaation kausi päättyi Pohjois-Amerikassa – saako Leijonat vahvistuksen?
- MTV: Suomen NHL-tähti sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille