Karu tiedote: Ilves joutuu täydentämään maalivahtiosastoaan terveystilanteen vuoksi
Kuva: Taneli Niinimäki
Ilves on täydentänyt maalivahtiosastoaan kesken Liigan välierävaiheen.
Seura tiedottaa verkkosivuillaan, että 22-vuotias suomalaisvahti Niko Parkkinen liittyy joukkueen vahvuuteen loppukauden ajaksi. Tiedotteessa mainitaan myös, että maalivahtiosaston täydennys joudutaan tekemään joukkueen terveystilanteesta johtuen.
Parkkinen on pelannut tällä kaudella Mestiksessä KeuPa HT:n riveissä 20 runkosarjaottelua torjuntaprosentilla 89,7% sekä kolme pudotuspeliottelua prosentilla 90,0%. Kuluvan kauden aikana hän on pelannut myöskin kolme Liiga-ottelua JYPissä ja Liiga-urallaan hänen tilillään on kaikkiaan 25 pelattua ottelua JYPin paidassa.
Ilves vuokrasi maaliskuun alussa Parkkisen pelaajaoikeudet JYPiltä loppukaudeksi. Parkkinen ei ole vielä Ilveksen mukana ollut aiemmin urallaan.
Tamperelaisten maalilla päävastuuta on kantanut pudotuspeleissä Marek Langhamer. Sunnuntain toisessa välieräottelussa hänet vaihdettiin maalilta pois kahden erän jälkeen, kun TPS johti ottelua 4-0. Vadim Zherenko pelasi kolmannen erän 6-0-päättyneessä kamppailussa.
Ilveksen ja TPS:n välinen välieräsarja on kahden ottelun jälkeen tilanteessa 1-1. Kolmas ottelu käydään tiistaina Tampereella.
Pääosan kaudesta Mestis-joukkue KeuPa HT:ssä pelannut maalivahti Niko Parkkinen, 22, liittyy Ilveksen Liiga-joukkueen vahvuuteen loppukaudeksi. Ilves täydentää maalivahtiosastoaan joukkueen terveystilanteesta johtuen.
#Ilves #Liiga #Tampere
bit.ly/3usU4F4
#Ilves #Liiga #Tampere
bit.ly/3usU4F4
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tämä ei lupaa hyvää: Oliver Kapasesta surkea havainto
- Vezina-finalistit julki: NHL:n paras maalivahti löytyy tästä kolmikosta
- Leijonat-hyökkääjä palaa Liigaan – TPS nappasi riveihinsä
- TPS hankki kovan paluumuuttajan – haaviin tuore pistepörssivoittaja!
- Lukko värväsi toisen Liiga-seuran varakapteenin
- Se oli siinä – Liigan kulttipelaaja teki kovan päätöksen!
- Pikkuleijonien mitalihaaveet murskaksi – karvas tappio MM-puolivälierässä
- Ilves-tähti katosi yllättäen kesken pudotuspelien – AL: nyt selvisi totuus
- Nyt se on varmaa: Liigan supertähti siirtyy Jokereihin!
- Hannes Hyvönen: Liiga-seura vaihtuu!
- UC: Jokerit rysäytti jättihankinnan – nyt tuli karu tieto
- IL: Raimo Helmisen SaiPa jysäytti hurjan kaappauksen – ”Kovemmat meriitit kuin Maxime Fortierilla”
- Jokerit räväytti: 15 pelaajakiinnitystä julki!
- Jukka Jalonen palaa Liigaan!
- Eero Teräväinen: iso Liiga-huhu!
- Keski-Euroopan ”suomalaisseurasta” ei oteta pelaajia Leijonien MM-leiriryhmään
- IL: HIFK kävi ryöstöretkellä Liigan välieräjoukkueessa – Olli Jokisella selvä teema
- Pelicans-kapteeni jättää seuran – ”Kiitos”
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- HPK rysäytti: Tiskiin 10 pelaajasopimusta – neljä uutta hankintaa