Jokerit tiedottaa verkkosivuillaan, että seuran puheenjohtaja Jari Kurri ostaa NN Harjavalta Oy:n 40 prosentin osuuden Jokerit Hockey Club Oy:stä. Näin ollen Jokerit on nyt sataprosenttisesti Kurrin omistuksessa.

– Haluan kiittää NN Harjavaltaa yhteistyöstä menneiden kausien aikana. Meillä on paljon töitä edessä seuran omistuspohjan uudelleenjärjestelyissä sekä toiminnan rahoituksen hankkimisessa. Olemme kuitenkin iloksemme huomanneet, että suomalaisista yrityksistä ja yksityishenkilöistä löytyy tahtoa olla Jokereiden mukana, Kurri toteaa seuran tiedotteessa.

Jokerit ja venäläisomisteinen NN Harjavalta Oy aloittivat yhteistyönsä vuonna 2017. Yritys osti Jokereista 40 prosentin omistusosuuden kesäkuussa 2019.

Osapuolet eivät avaa tarkemmin kaupan yksityiskohtia. Jokerit lupasi myös kertoa mahdollisimman pian tulevaisuuden suunnitelmistaan.

Helsingin Jokerit

@jokerithc
Jari Kurri ostaa NN Harjavalta Oy:n 40 prosentin osuuden Jokerit Hockey Club Oy:stä, joka siirtyy täten 100-prosenttisesti Kurrin omistukseen.

-Meillä on paljon töitä edessä seuran omistuspohjan uudelleenjärjestelyissä, Kurri sanoo.

Tiedote: jokerit.com/jokerit-hockey…

#Jokerit