Näkökulma: Liigan suurimman kilpailuvaltin yllä leijuu jättimäinen uhkakuva
Kuva: Yksi katsomon lukuisista tyhjistä paikoista oli luovutettu kameralle. KUVA: Miska Miettinen
Liigan runkosarja päättyy ensi tiistaina. Kausi huipentuu urheilullisesta näkökulmasta upeissa merkeissä, kun sekä runkosarjan voitosta että viimeisestä pudotuspelipaikasta taistellaan aivan loppuun asti.
Tasaisuus on Liigan yksi suurimmista kilpailueduista. Sen kilpailuedun yllä leijuu kuitenkin jättimäisiä uhkakuvia.
Yleisö on löytänyt Liiga-hallien lehtereille poikkeuksellisen kaksijakoisesti. Tampereella ja Helsingissä yleisömäärät ovat komeaa luettavaa.
HIFK:n ja Ilveksen välistä ottelua seurasi eilen Helsingin jäähallissa yli 7 000 katsojaa. Ilves on myynyt jo nyt lauantaiseen kotiotteluunsa KalPaa vastaan uudelle Nokia Areenalle yli 9 000 lippua.
Samalla keskiviikkona jo aikoja sitten mahdollisuutensa pudotuspeleihin menettänyt SaiPa ilmoitti Kisapuiston jäähalliin saapuneen vain reilut 700 katsojaa. Eikä Ässienkään kotiottelua uudelleen nimetyllä West Areenalla seurannut kuin reilut tuhat silmäparia.
Sekä urheilullisissa että taloudellisissa vaikeuksissa aiemminkin olleet seurat eivät ole saaneet houkuteltua yleisö merkityksettömiin otteluihin. Se vain lisää tuloeroja vahvojen ja heikoimpien seurojen välillä.
Myös keskikastissa on kipuiltu yleisömäärien kanssa. Esimerkiksi viimeisestä pudotuspelipaikasta kilpailevat KooKoo, Pelicans ja KalPa eivät ole suurista panoksista huolimatta saaneet hallejaan täytettyä, vaikka pientä nousutrendiä yleisömäärissä onkin havaittavissa.
Suuret uhkaavat karata pienemmiltä tavoittamattomiin lopullisesti, mikäli seurat eivät saa houkuteltua yleisöä takaisin halleihin.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MTV: Teemu Pulkkinen virittelee siirtoa Liigaan!
- Mestiksen pistehirmu siirtyy ulkomaille – tässä uusi osoite
- Urheilucast: Ilves nappasi kaksi kilpailijaseuran hyökkääjää – löi muhkeat palkat kouraan!
- Nyt puhuu Montreal-pomo – erikoinen kommentti Patrik Laineesta
- Leijonat-tähti Oliwer Kaski: uusi seura
- HPK:n sensaatiovahti Kim Saarinen vahvistaa MTV:lle: Pohjois-Amerikka kutsuu
- Liiga-konkarin ura jatkuu Tshekin liigassa – ”Tuo joukkueeseen laatua”
- Mestis-seura teki kovat kaappaukset – haaviin Liiga-mestari
- Cameron Wright paljasti IL:lle: tässä uusi seura!
- MM-kutsua ei kuulu – Suomen NHL-hyökkääjältä apuhuuto IS:lle
- Liiga-provot: Tekikö Kärpät siirtomarkkinoiden isoimman ryöstön?
- JYPissä tehoillut tähti lähellä huippusiirtoa – nousee ”yhdeksi Euroopan palkkakuninkaista”
- HIFK:sta tuttu suomalainen vapaille markkinoille – huhut vie tähän Liiga-seuraan!
- IL: Liiga-seuran kapteeni ryövättiin kilpailijan leiriin – saa lähes tuplapalkan!
- IL: Lukon tähtipuolustaja vaihtaa toiseen Liiga-seuraan
- Huippunimi lähtee Tapparasta – uusi seura selvisi!
- Tämä olisi muuttanut kaiken – Aleksander Barkov mukana järisyttävässä NHL-siirtohuhussa
- Eric Gelinas: joukkue vaihtuu!
- Cameron Wright paljasti IL:lle: tässä uusi seura!
- Nyt jysähti – huippunimi tekee paluun Ilves-paitaan!