Näkökulma: Venäjä hyökkäsi Ukrainaan – siksi ensi viikon tiistaina Hartwall Arenassa ei pidä pelata jääkiekkoa
Kuva: Ak Bars Kazan
Helsingin Jokerit markkinoi sosiaalisen median tileillään, kuinka Hartwall Arenassa rytisee ensi viikon tiistaina, kun Moskovan Spartak on saapumassa vieraaksi KHL:n pudotuspelien avausotteluun.
Mainoksen sanat kuulostavat uskomattoman korneilta, kun tietää mitä varhain aamulla 24.2.2022 Ukrainassa on tapahtunut.
Ukrainassa rytisee oikeasti.
Venäjän operaatio Ukrainassa on ollut enemmän ja vähemmän käynnissä jo vuodesta 2014 asti. Nyt nähdyn hyökkäyksen pitäisi kuitenkin herättää viimeisetkin ihmiset näkemään totuus suomalaisen jääkiekkojoukkueen pelaamisesta KHL:ssä.
Presidentti Vladimir Putinin lähipiiriin kuuluville Helsingin Jokerit on ollut aina propagandan väline. Länsinaapuriin halutaan välittää kuvaa säihkyvästä idän kiekkoliigasta.
Nyt Venäjä käy hyökkäyssotaa Ukrainassa, jonka se yrittää omille kansalaisilleen naamioida pakolliseksi puolustustaisteluksi. Yhtä lailla se yrittää naamioida KHL-liigan suomalaisille vain jääkiekkosarjaksi.
Jokereille on vaikea kuvitella jatkoa KHL:ssä, jos pudotuspeliottelut jäävät tältä kaudelta pelaamatta. Toki sitä jatkoa on vaikea kuvitella muutenkaan, kun venäläisten toiminta Suomessa vaikeutuu jatkuvasti kiristyvien pakotteiden takia.
Ja vaikka taru KHL:ssä jatkuisikin, on koko toiminnalta mennyt pohja jo täydellisesti. Kannattajayhdistys Eteläpääty Ry teki jo suoraselkäisen boikottipäätöksen. Samalla yhdistys vaati Jokereiden jäävän sivuun idän kiekkoliigasta.
Suurin osa kannattajista on viimeistään nyt kääntänyt selkänsä Jokereiden KHL-organisaatiolle. Kun ketään ei enää kiinnosta, ei urheilutoiminnalla ole mitään merkitystä.
Jokereilla on viimeinen mahdollisuus pelastaa itsensä suomalaisen urheiluhistorian suurimmalta häpeältä.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaapo Kakko iskussa – latoi kovat tehot
- Edmonton teki kovan ratkaisun – kallispalkkaiselle floppivahdille karu uutinen
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- Leijonat-legendan pojan ura jatkuu Sveitsissä
- Hurja tutkalukema: Tässä on NHL:n nopein pelaaja
- NHL-veteraanin uskomaton teräsmiesputki venyy – nousi kaikkien aikojen kakkoseksi!
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia
- Lähde: Liigasta tuttu pistetykki siirtyy uuteen seuraan!
- Oikeustieteen tohtorilta kova lausunto Liigan kohusikailusta: ”Ehdollista vankeutta pitäisi saada”
- Anze Kopitarilta huima temppu NHL:ssä – nousi kaikkien aikojen ykköseksi!
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- IL: Liigan nopein pelaaja loikkaa kilpailijan riveihin!
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- IL: Kulisseissa muhii jättiyllätys – Liigaan uusi seura?
- Tapparasta lähtenyt Roby Järventie: iso huhu!
- SS: Joonas Lyytinen palaa Liigaan!
- Mikkelin Jukurit röyhkeänä: härski temppu toistuu