Latvian opetus- ja tiedeministeri Anita Muizniece kirjoitti Twitterissä tiistaiaamuna viestin maan KHL-joukkue Dinamo Riikan suuntaan. Hänen mukaan puheet urheilun ja politiikan erottamisesta keskenään on lopetettava.

– Haluan erityisesti korostaa Riian Dynamoa ja sitä, että tämä tarina pelaamisesta Venäjän KHL:ssä on lopetettava kokonaan.

Seuran puheenjohtaja Juris Savickis ei latvialaisen Sportsin mukaan ole suostunut kommentoimaan seuransa tilannetta latvialaismedioille eikä vaatimusta, jossa Jokerien kannattajayhdistya Eteläpääty ry vaati seuran vetäytyvän sarjasta.

Muizniecen ja Jokerit-fanien vaatimusten taustalla on Ukrainan kriisi.

KHL:ssä sen alusta lähtien, eli vuodesta 2008 mukana olleen latvialaisjoukkueen pelit ainakin tämän kauden osalta on pelattu. Riika jäi läntisen konferenssin viimeiseksi, kun runkosarjan 45 pelistä se haali vain 37 pinnaa. KHL:ssä on seuraavaksi edessä pudotuspelivaihe.