Detroit Red Wings on rakentanut joukkuettaan uudelleen jo useamman vuoden ajan. Joukkueessa on paljon nuoria lupauksia, mutta Detroitin tyhjennysmyynnit eivät ole välttämättä ohi.

Huhujen mukaan Detroit kuuntelee tarjouksia hyökkääjä Tyler Bertuzzista. Seuran toiveissa on saada parempi paketti kuin aiemmin kaupatusta Anthony Manthasta. Mantha Washington Capitalsiin vaihdossa Jakub Vranasta ja 1. kierroksen varausvuorosta.

Bertuzzista luopuminen olisi yllättävä veto. Hän on paukuttanut 43 ottelussa tehot 23+21=44, ja hän on Detroitin toiseksi paras pistemies.

Yksi mahdollinen syy Bertuzzista luopumiselle voivat olla tulevaisuudessa odottavat jatkosopimusneuvottelut. Bertuzzin 4,75 miljoonan dollarin vuosipalkkainen sopimus päättyy keväällä 2023. Hyökkääjä laittoi seuran koville jo edelisissä neuvotteluissa, joten nyt edessä saattaa olla vielä kovempi vääntö.